Wymiana cewnika typu JJ

Wymiana cewnika w Warszawie prowadzona jest przez naszych specjalistów w przychodni BoraClinic. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. Jeśli potrzebujesz wymiany cewnika JJ, nie zwlekaj i zapisz się na zabieg w Warszawie do gabinetu chirurgiczego.

Czym cewnik typu JJ?

Cewnik JJ, nazywa jest też cewnikiem „DJ”. Określenie to pochodzi od angielskiego określenia „Double J”. Cewnik JJ umieszczany jest w moczowodzie, aby zapewnić swobodny odpływ moczu z nerki do pęcherza. W przypadku operacji na moczowodzie dodatkowo pełni funkcję „szynowania”, pozwalając tkankom moczowodu na prawidłowe gojenie się bez tworzenia zwężenia w miejscu operowanym. Po pewnym czasie cewnik ten jest usuwany lub zastępowany nowym.

Cewnik JJ to miękka rurka z zawiniętymi końcami. Na cewniku znajdują się małe otwory ułatwiające odprowadzanie moczu.Aby zapewnić prawidłowy odpływu moczu, umieszcza się go w moczowodzie. Stosowany jest również po operacjach na moczowodzie, wówczas zapewnia on prawidłowe gojenie tkanek moczowodu. Po założeniu jeden koniec cewnika umieszcza się w nerce, a drugi koniec bezpośrednio w pęcherzu. Obie końcówki cewnika JJ są zagięte, aby zapewnić prawidłowe ułożenie w moczowodzie i zapobiec przemieszczeniu.

Kiedy zakłada się cewnik JJ?

Decyzję o założeniu cewnika JJ podejmuje urolog. Cewnik wprowadza się między innymi w następujących sytuacjach:

Co jaki czas trzeba wymieniać cewnik?

Cewniki JJ należą do podstawowych i powszechnie stosowanych narzędzi w urologii. Zazwyczaj należy je wymienić lub usunąć w ciągu od 6 tygodni do 6 miesięcy, aby uniknąć powikłań, takich jak inkrustacje, powstawanie kamieni i blokady cewnika. 

Informacje o wymiany cewnika typu JJ

Czas zabiegu

15 - 20 minut

Znieczulenie

Zawsze stosowane

Postępowanie po zabiegu wymiany cewnika typu JJ

Cewnik JJ umieszcza się w moczowodzie, aby zapewnić swobodny odpływ moczu z nerki do pęcherza. Po zabiegu umieszczenia lub wymiany cewnika możesz odczuwać „ciągnięcie” podczas oddawania moczu. Możesz także częściej, niż normalnie oddawać mocz i odczuwać ból miednicy. Objawy te zwykle ustępują z czasem. Czasami możesz zobaczyć krew w moczu. Czasami zdarza się to po wzmożonej aktywności lub długiej jeździe samochodem. Jeśli zobaczysz krew w moczu, wypij więcej wody niż zwykle, aż krew zniknie.

Ile kosztuje wymiana cewnika JJ?

Podczas wymiany/usunięcia cewnika JJ konieczne jest przeprowadzenie cystoskopii. Cena związana jest z użyciem tego właśnie sprzętu do bezpiecznego wykonania zabiegu.

1100 zł

Najczęściej zadawane pytania o wymianę cewnika JJ

Wielu pacjentów ze względu na silny ból i stres zabiegowy zapominają zadać pytania, które ich nurtują. Sprawdź zanim się zapiszesz na zabieg.

Czy cewnik może wypaść?

Tak, ale jest to bardzo rzadkie. Jeśli zauważysz, że cewnik wypadł, umów się jak najszybciej na wizytę w klinice.

Jakie są zalecenia dietetyczne dla osób z cewnikiem?

Zwiększ ilość wypijanych płynów do co najmniej 2-2,5 litra dziennie. Zachowaj ogólne zasady zdrowego odżywiania. Ogranicz spożycie czerwonego mięsa, pokarmów zasadowych (białe mięso, białko jaj). Pamiętaj, że alkohol można spożywać jedynie w małych ilościach.

Specjalista wykonujący zabieg w BoraClinic

Wymiana cewnika w Warszawie odbywa się w naszej klinice BoraClinic, gdzie zapewniamy profesjonalną opiekę medyczną. Wszystkie niezbędne działania podczas zabiegu wymiany cewnika wykonywane są przy użyciu nowoczesnych i wysokiej jakości narzędzi, a specjalista przeprowadzający zabieg dba o komfort pacjenta. Jeśli potrzebujesz wymiany cewnika JJ, umów się na wizytę do lekarza jak najszybciej