Usuwanie tłuszczaków

Jeśli tłuszczak na Twoim ciele powoduje ból lub martwisz się jego rozmiarem lub lokalizacją, umów się na usuwanie tłuszczaka w Warszawie w gabinecie chirurgicznym. Zabieg jest zazwyczaj przeprowadzany w trybie ambulatoryjnym, co oznacza, że prawdopodobnie wrócisz do domu tego samego dnia. Tłuszczaki rzadko odrastają po ich usunięciu. 

Czym są tłuszczaki i jak powstają?

Tłuszczak to grudka tkanki tłuszczowej rosnąca tuż pod skórą. Guzek powstał z tłuszczu, łatwo się porusza po dotknięciu i zwykle nie powoduje bólu. Tłuszczaki mogą pojawić się w dowolnym miejscu na ciele, ale najczęściej występują na plecach, tułowiu, ramionach, ramionach i szyi. Tłuszczaki są bardzo powszechne. Pojawiają się najczęściej między 40 a 60 rokiem życia, ale mogą rozwinąć się w każdym wieku. Mogą być nawet obecne przy urodzeniu. Tłuszczaki dotykają ludzi wszystkich płci, ale nieco częściej występują u kobiet. Przyczyna tłuszczaków jest w dużej mierze nieznana. Czynniki genetyczne prawdopodobnie odgrywają rolę w ich rozwoju. Około 2 do 3 procent osób, u których rozwinął się tłuszczak, ma rodzinną historię tego stanu.

Usuwanie tłuszczaków

Objawy tłuszczaka

Tłuszczaki zwykle nie są bolesne. Tylko niektóre tłuszczaki powodują ból i dyskomfort w zależności od ich lokalizacji, wielkości i obecności naczyń krwionośnych. Ból powstaje najczęściej, gdy naciskają na nerw lub rozwijają się w pobliżu stawu. Wiele osób z tłuszczakiem nie zauważa żadnych objawów. Typowe oznaki tłuszczaka to:

Czy tłuszczaki należy usuwać?

Większość tłuszczaków nie wymaga leczenia. Jeśli przeszkadza Ci tłuszczak, lekarz może go usunąć chirurgicznie.  Jest to szczególnie pomocne, gdy masz dużego guzka, który wciąż rośnie. Lekarz zazwyczaj przeprowadza zabieg wycięcia w znieczuleniu miejscowym. Wykona nacięcie w skórze, aby usunąć tłuszczaka. Po usunięciu wzrostu nacięcie jest zszywane. Chirurgiczne usunięcie tłuszczaka jest najskuteczniejszą metodą i gwarantuje zapobieganie nawrotom. Procedury usuwania tłuszczaków są bezpieczne i skuteczne, a zazwyczaj można wrócić do domu tego samego dnia.

Informacje o zabiegu usuwania tłuszczaków

Czas zabiegu

15 - 20 minut

Znieczulenie

Zawsze stosowane

Gojenie

od 1 do 2 tygodni

Kontrole

od 1 do kilku

Antybiotyk

Bez potrzeby

Efekt

niewielka blizna

Postępowanie po zabiegu usuwania tłuszczaków

Po zabiegu najprawdopodobniej będziesz mógł wrócić od razu do domu. W zależności od rodzaju szwów, albo rozpuszczą się same, albo będą musiały zostać usunięte po 7 do 10 dniach. Prawdopodobnie przez kilka dni będziesz odczuwać pewien dyskomfort wokół miejsca operacji. Ból można zazwyczaj opanować za pomocą leków dostępnych bez recepty, takich jak ibuprofen lub paracetamol. Możesz mieć również niewielki obrzęk. Wówczas przyłóż lód na bandaże. Po zabiegu prawdopodobnie będziesz w stanie od razu wrócić do większości codziennych zajęć. Chirurg może zalecić odczekanie kilku dni przed ćwiczeniami i około tygodnia przed rozpoczęciem intensywnych zajęć sportowych. 

Ile kosztuje zabieg usunięcia tłuszczaka?

Koszt usunięcia tłuszczaka może się różnić w zależności od wielkości i lokalizacji tłuszczaka, a także od złożoności procedury. Większość tłuszczaków jest niewielka i można je usunąć w znieczuleniu miejscowym w warunkach ambulatoryjnych. Cena jest dostosowywana indywidualnie podczas konsultacji chirurgicznej.

od 350zł

Najczęściej zadawane pytania o nacięcia ropni

Sprawdź odpowiedzi na najpopularniejsze pytania pacjentów o tłuszczaki.

Czy mogę zapobiegać tłuszczakom?

Tłuszczaki (i wiele stanów, które powodują tłuszczaki) są głównie dziedziczone. Ponieważ są przekazywane w genach, nie można im zapobiec. Możesz zmniejszyć ryzyko rozwoju choroby Madelunga (stanu, który powoduje wzrost tłuszczaków), ograniczając ilość spożywanego alkoholu.

Czy tłuszczaki mogą przekształcić się w raka?

Niektóre tłuszczaki bardzo rzadko mogą przekształcić się w liposarcomę, czyli nowotwór tkanki tłuszczowej. W przeciwieństwie do tłuszczaków, tłuszczakomięsaki rosną szybko, mogą być bolesne i nie można ich przesuwać palcem. Jeżeli masz tłuszczaka, udaj się do lekarza, aby sprawdził ten guzek.

Specjalista wykonujący zabieg w BoraClinic

Jeśli masz tłuszczaka, umów się na wizytę do lekarza jak najszybciej.