Usuwanie kłykcin kończystych odbytu

Usuwanie kłykcin kończystych odbytu
jest zabiegiem wykonywanym przez chirurga, dzięki któremu można uniknąć poważnych powikłań i nowotworów. Jeśli podejrzewasz, że masz kłykciny, jak najszybciej zapisz się na konsultację proktologiczną w Warszawie.

Kłykciny odbytu - co to jest?

Kłykciny kończyste to brodawkowate zmiany w postaci grudek i brodawek, które powstają w okolicach narządów płciowych i odbytu. Brodawki te są najczęściej wywołane przez infekcję wirusa brodawczaka ludzkiego, czyli HPV. Do zakażenia dochodzi najczęściej podczas stosunku płciowego. Wirus ma niskie ryzyko onkogenne. Zmiany brodawkowe występują zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Nieleczona choroba może prowadzić do rozwoju raka kolczystokomórkowego, dlatego tak ważna jest szybka reakcja i podjęcie leczenia.

Usuwanie kłykcin kończystych odbytu

Kłykciny kończyste w odbycie - objawy

Podstawowymi objawami są zmiany skórne pojawiające się okolicach narządów płciowych i odbytu w postaci brodawek. Grudki te mogą występować pojedynczo lub w grupach. Narośla szybko się powiększają i roznoszą stając się zmianami deformującymi skórę. Wówczas problematyczne staje się oddawanie moczu i stolca. Brodawki wyglądem mogą przypominać kalafior i mają kolor jasnoróżowy/cielisty. Chory początkowo może przechodzić dolegliwość łagodnie. Kłykciny kończyste mogą powodować jedynie miejscowy dyskomfort. Choroba może powodować inne objawy takie jak: 

Kłykciny odbytu - leczenie

Plan leczenia i wybór metody usuwania kłykcin jest uzależniony od wielkości brodawek i ich umiejscowienia. Przede wszystkim należy pamiętać, że leczenie powinno obejmować również partnera lub partnerkę. Gdy występują pojedyncze i niewielkie grudki to warto zacząć od leczenia farmakologicznego. W przypadku dużych kłykci najskuteczniejszą metodą usuwania kłykcin jest wycięcie chirurgiczne laserowe. Niestety nawet po skutecznym leczeniu, w większości przypadków wirus HPV powoduje nawroty choroby ze względu na przewlekłe zakażenie i uśpienie wirusa.  

Informacje o zabiegu usuwania kłykcin kończystych odbytu

Czas zabiegu

15 - 20 minut

Znieczulenie

Zawsze stosowane

Gojenie

od 1 do 2 tygodni

Kontrole

od 1 do kilku

Antybiotyk

Indywidualnie

Efekt

niewielka blizna

Postępowanie po zabiegu usunięcia kłykcin kończystych odbytu

Zabieg usunięcia kłykcin wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Brodawki usuwane są tuż przy skórze przy podstawie narośli. Zabieg trwa około godziny, a po zakończeniu pacjent przebywa na krótkiej obserwacji, następnie może udać się do domu. Obszary po usunięciu kłykcin nie wymagają zeszycia. Po zabiegu należy przestrzegać ogólnych zasad higieny. Specjalista przedstawi szczegółowe zalecenia. 

Ile kosztuje usunięcie kłykcin kończystych odbytu?

Cena leczenie kłykcin jest uzależniona od wielkości zmian, a także od ich umiejscowienia. Jest to podyktowane ilością materiałów opatrunkowych, zużytego znieczulenia i specjalistycznych narzędzi chirurgicznych. W zależności od skomplikowania zabiegu oraz konieczności dalszych kontroli cena jest dostosowywana indywidualnie podczas konsultacji proktologicznej.

800 - 2500 zł

Najczęściej zadawane pytania o usuwanie kłykcin kończystych odbytu

Wielu pacjentów ze względu na silny ból i stres zabiegowy zapominają zadać pytania, które ich nurtują. Sprawdź zanim się zapiszesz na zabieg.

Dlaczego kłykciny kończyste trzeba leczyć?

Czy kłykciny kończyste są groźne? Kłykciny trzeba leczyć, ponieważ pozostawione nieleczone mogą prowadzić do ciężkich powikłań, w tym do raka płaskonabłonkowego odbytu.

Specjalista wykonujący zabieg w BoraClinic

Jeśli podejrzewasz u siebie ropnia skóry, umów się na wizytę do lekarza jak najszybciej