Usuwanie kaszaków

Nie wahaj się skontaktować z lekarzem, jeśli coś dzieje się na Twojej skórze. Nawet jeśli martwisz się względami estetycznymi, nie oznacza to, że nie powinieneś dbać o swoją skórę. Po całkowitym usunięciu chirurgicznym, torbiel łojowa najprawdopodobniej już nie powróci w przyszłości. Jeżeli potrzebujesz zabiegu usunięcia kaszaka w Warszawie, umów się na konsultację do gabinetu chirurgicznego w BoraClinic. 

Czym jest kaszak i jak powstaje?

Kaszaki (torbiele łojowe) to zazwyczaj nieszkodliwe, wolno rosnące guzki pod skórą. Torbiel to wolno rosnąca, wypełniona białkami, przypominająca kopułę, żółta lub biała grudka, która może łatwo przemieszczać się pod skórą. Często pojawiają się na skórze głowy, twarzy, uszach, tułowiu, plecach lub okolicy pachwiny. Czasami nazywane są cystami łojowymi. Kaszaki mogą występować z powodu pękniętego pęcherzyka związanego z trądzikiem, kanału łojowego, który nie rośnie prawidłowo lub urazu. Czasami pojawiają się bez wyraźnego powodu. Torbiele łojowe zwykle zawierają keratynę, lipidy i inne cząsteczki skóry. 

torbiel łojowa kaszak warszawa

Objawy kaszaka

Torbiele łojowe zwykle nie bolą, ale mogą stać się tkliwe, obolałe i zaczerwienione, jeśli zostaną zainfekowane. Jedną z oznak infekcji jest zaczerwienienie i obrzęk wokół torbieli lub nieprzyjemny zapach sączący się z torbieli. Główne objawy kaszaka to: 

Zabieg usuwania kaszaka

Chociaż istnieje szansa, że torbiel łojowa zniknie sama, to jest to mało prawdopodobne. Pozostawione bez leczenia torbiele te mają tendencję do powiększania się z czasem. W końcu stają się zbyt duże i niewygodne, co wymaga ich usunięcia. Usunięcie ich chirurgicznie, gdy są mniejsze, jest o wiele łatwiejsze i zmniejsza prawdopodobieństwo nawrotu. Jeśli masz torbiel łojową, umów się na konsultację już dziś, aby omówić możliwości leczenia. Najczęściej stosowaną techniką ich usuwania jest metoda chirurgicznego szerokiego wycięcia. Istnieją jednak różne techniki, jeśli szerokie wycięcie chirurgiczne nie jest odpowiednie. Usuwanie kaszaków to prosta procedura wykonywana w gabinecie chirurgicznym przy użyciu znieczulenia miejscowego. 

Jak długo trwa usuwanie kaszaków? Usunięcie większości kaszaków nie powinno zająć więcej niż 30-60 minut.

Informacje o zabiegu usuwania kaszaków

Czas zabiegu

15 - 20 minut

Znieczulenie

Zawsze stosowane

Gojenie

od 1 do 2 tygodni

Kontrole

od 1 do kilku

Antybiotyk

Indywidualnie

Efekt

niewielka blizna

Postępowanie po zabiegu usunięcia kaszaka

Usuwanie torbieli łojowych jest minimalnie inwazyjne, więc rekonwalescencja jest dość prosta. Powrót do zdrowia staje się bardziej skomplikowany i długotrwały, jeśli miejsce usuniętej torbieli łojowej zostanie zainfekowane. Długość powrotu do zdrowia po usunięciu torbieli łojowych zależy głównie od wielkości torbieli łojowej. Możesz odczuwać tkliwość i łagodny ból po wycięciu, który łatwo opanować domowymi lekami przeciwbólowymi, takimi jak paracetamol.

Ile kosztuje zabieg usunięcia kaszaka?

Cena usunięcia kaszaka może się różnić w zależności od metody stosowanej do usunięcia torbieli, a także od jej lokalizacji i wielkości. Przyczyną różnicy w cenie są ilość materiałów opatrunkowych, zużytego znieczulenia i narzędzi potrzebnych do zabiegu. W zależności od skomplikowania zabiegu cena jest dostosowywana do każdego pacjenta podczas konsultacji chirurgicznej.

od 350zł

Najczęściej zadawane pytania o kaszaki

Czy kaszak może być nowotworem?

Torbiele łojowe są zwykle nieszkodliwe. Bardzo niewiele może stać się złośliwymi (rakowymi). Torbiel łojowa jest prawdopodobnie rakowa, jeśli ma którąkolwiek z następujących cech: ból, zaczerwienienie lub wyciek ropy, szybkie tempo wzrostu, średnica większa niż pięć centymetrów.

Czy mogę sam usunąć kaszaka?

Nigdy nie próbuj samodzielnie rozerwać i opróżnić kaszaka. To może rozprzestrzenić infekcję, a guzek może odrosnąć.

Jak mogę zmniejszyć ryzyko wystąpienia torbieli łojowych?

Najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, aby zapobiec torbieli łojowej, jest zapobieganie urazom, które mogą ją powodować. Unikaj zadrapań lub uderzeń. Dodatkowo kontroluj swój trądzik u dermatologa.

Specjalista wykonujący zabieg w BoraClinic

Jeśli masz na skórze kaszaka, jak najszybciej umów się na wizytę do lekarza.

Kontakt z kliniką

Jeśli masz pytania lub chcesz umówić konsultację i zabieg usunięcia kaszaka, śmiało zadzwoń.

Godziny przyjęć

Poniedziałek              09.00 – 13:00
Środa                          12.00 – 18.00
Piątek                         14.00 – 19.00