Szycie ran

Niezależnie od tego, czy masz niewielką, czy poważniejszą otwartą ranę, ważne jest, aby podjąć szybkie działania. Niektóre otwarte rany można leczyć w domu, ale nie zawsze tak jest. Masz głęboką ranę lub dużo krwawisz i potrzebujesz pomocy medycznej? Nie czekaj dłużej, tylko zapisz się do gabinetu chirurgicznego na szycie rany w Warszawie. Dzięki temu otrzymasz najbardziej odpowiednie leczenie i zmniejszysz ryzyko powikłań i infekcji.

Jakie są rodzaje ran?

Rana to uraz, który powoduje pęknięcie skóry lub innej tkanki ciała. Rany mogą być otwarte, z uszkodzoną skórą i odsłoniętą tkanką ciała, lub zamknięte, gdy tkanka pod nienaruszoną skórą jest uszkodzona. Prawdopodobnie każdy doświadczy otwartej rany w pewnym momencie swojego życia, ale poziom ciężkości będzie się znacznie różnić w zależności od rodzaju. Rany można klasyfikować na kilka sposobów w zależności od czasu gojenia i konieczności konsultacji ze specjalistami leczenia ran w zależności od stopnia zaawansowania danej rany. W zależności od przyczyny, miejsca i głębokości rana może być klasyfikowana od prostej do ciężkiej. Innym sposobem klasyfikacji ran jest określenie, czy rana jest czysta, czy zanieczyszczona. Czyste rany nie mają w sobie ciał obcych ani zanieczyszczeń, podczas gdy rany skażone lub zakażone mogą zawierać brud, fragmenty czynnika sprawczego, bakterie lub inne ciała obce.

szycie ran warszawa

Kiedy rana jest do szycia?

Oznaki i objawy rany zależą od miejsca, głębokości i czynnika sprawczego. Ogólnie, rany objawiają się bólem, zaczerwienieniem, obrzękiem, krwawieniem i utratą lub upośledzeniem funkcji zranionego obszaru. Objawy mogą obejmować gorączkę, wydzielanie ropy o nieprzyjemnym zapachu i ciepło, szczególnie w przypadku infekcji. Po czym poznać, że rana wymaga szycia?

Czym zszywa się rany?

Szew chirurgiczny służy do utrzymywania razem tkanek ciała po urazie lub operacji. Szwy są zwykle zakładane za pomocą igły z dołączonym kawałkiem nici i zabezpieczane węzłami chirurgicznymi. Szycie i zamykanie rany jest ważne w celu zmniejszenia martwej przestrzeni, podtrzymania rany do momentu wygojenia, zbliżenia brzegów skóry w celu zmniejszenia blizny, zmniejszenia ryzyka krwawienia i zakażenia rany. 

Szew przerywany jest najczęściej stosowaną techniką zamykania ran. Szwy wykonane tą techniką mają tę zaletę, że są łatwe do założenia i mają dużą wytrzymałość na rozciąganie. Ponadto poszczególne szwy można usunąć (np. w przypadku infekcji) bez narażania zamknięcia. Jednak zakładanie ich wymaga stosunkowo długiego czasu. W szwie ciągłym szwy są łączone wzdłuż rany. Ta technika jest zwykle szybsza, szczególnie w przypadku długich ran. Rana jest jednak bardziej narażona na rozejście się pęknięć, jeśli materiał szwu ulegnie zerwaniu.

Lekarz w pierwszej kolejności oczyszcza ranę, następnie może usunąć martwe tkanki, aby wspomóc proces gojenia. Następnie ściąga krawędzie cięcia razem i dla każdego ściegu przewleka nitkę przez obie strony cięcia i zawiązuje węzeł, aby zamknąć ranę. Lekarze mogą używać różnych rodzajów nici chirurgicznych wykonanych z materiałów takich jak jedwab lub nylon, które mogą być pojedyncze lub plecione. Istnieje nawet nić chirurgiczna, która samoistnie rozpuszcza się z czasem, dzięki czemu szwy nie muszą być usuwane. Są one najczęściej używane w głębokich cięciach.

Informacje o zabiegu szycia rany

Czas zabiegu

15 - 20 minut

Znieczulenie

Zawsze stosowane

Gojenie

od 1 do 2 tygodni

Kontrole

na zdjęcie szwów

Antybiotyk

Indywidualnie

Efekt

niewielka blizna

Postępowanie po zabiegu szycia rany

Po zabiegu lekarz udzieli ci dokładnych instrukcji dotyczących pielęgnacji szwów. Mogą one obejmować określone kroki oczyszczania i opatrywania rany. Lekarz może również zalecić maść z antybiotykiem, aby zapobiec infekcji i zwrócić uwagę na objawy, które mogą wskazywać na infekcję. Uważaj na następujące objawy: gorączka wyższą niż 37 stopni Celsjusza lub czerwone smugi na skórze w pobliżu rany. A jeśli któryś z Twoich szwów pęknie lub pęknie, lub masz jakiekolwiek inne obawy, pilnie skontaktuj się z lekarzem.

Ile kosztuje szycie rany?

W zależności od lokalizacji, wielkości rany i jej rodzaju cena może się różnić. Jest to uzależnione od ilości zużytych materiałów opatrunkowych i specjalistycznych narzędzi chirurgicznych. Cena jest dostosowywana indywidualnie podczas konsultacji chirurgicznej.

od 350zł

Najczęściej zadawane pytania o szycie rany

Jak długo szwy na ranie?

Szwy zazwyczaj muszą pozostać na miejscu od 7 do 14 dni, w zależności od ciężkości cięcia i lokalizacji. Lekarz po zabiegu powie Ci, kiedy należy wrócić, aby je zdjąć. Usuwanie szwów jest znacznie szybszym procesem niż ich zakładanie. Lekarz po prostu przycina każdą nić w pobliżu węzła i wyciąga je. Możesz odczuwać lekkie ciągnięcie, ale usuwanie szwów nie powinno w ogóle boleć. Nie będziesz nawet potrzebować środka znieczulającego.

Czy sam mogę zdjąć szwy?

Chociaż usuwanie szwów nie jest trudnym procesem, nie powinieneś próbować ich usuwać samodzielnie. Ważne jest, aby lekarz sprawdził, czy rana goi się prawidłowo i czy można zdjąć szwy. Lekarz może również udzielić Ci specjalnych instrukcji po usunięciu szwów, co może pomóc zminimalizować blizny.

Czy można zszyc ranę na drugi dzień?

Większość ran wymagających zamknięcia należy zszyć w ciągu 6 do 8 godzin po urazie. Niektóre rany wymagające leczenia można zamknąć nawet po 24 godzinach od urazu. Jeżeli masz ranę, która wymaga szycia, nie czekaj - umów się w trybie pilnym do lekarza.

Specjalista wykonujący zabieg w BoraClinic

Jeśli masz ranę wymagającą szycia, umów się na wizytę do lekarza jak najszybciej