Rektoskopia Warszawa

Rektoskopia może być nieco nieprzyjemnym, ale czasem niezbędnym sposobem diagnozowania problemów z dolną częścią jelita i odbytu. Wczesna diagnoza niektórych schorzeń może prowadzić do szybszego leczenia i lepszych wyników, co sprawia, że kilka minut łagodnego dyskomfortu jest więcej niż warte. Jeśli potrzebujesz badania, nie zwlekaj, tylko zapisz się na rektoskopię w Warszawie do gabinetu proktologicznego.

Na czym polega badanie rektoskopia?

Rektoskopia jest badaniem, które umożliwia lekarzowi bezpośrednio obejrzeć i zbadać błonę śluzową odbytu oraz ostatni odcinek jelita grubego (tzw. okrężnicę). Badanie wykonuje się za pomocą rektoskopu, czyli przyrządu wyposażonego w kamerę wideo, która umożliwia oglądanie obrazu z wnętrza ciała. Istotną zaletą rektoskopu jest możliwość oceny stanu błony śluzowej oraz pobrania niewielkiego wycinka tkanki, w której podejrzewa się zmiany chorobowe, do dalszych zabiegów, a to wszystko podczas jednego zabiegu. 

Aby wykonać rektoskopię, lekarz najpierw bada obszar odbytu pod kątem jakichkolwiek nieprawidłowości, podczas gdy pacjent leży na lewym boku z kolanami podciągniętymi do klatki piersiowej. Najpierw lekarz włoży nasmarowany palec w rękawiczce do odbytnicy. Nazywa się to egzaminem cyfrowym. Ma to na celu sprawdzenie, czy nie ma żadnych blokad lub obolałych obszarów. Następnie lekarz wprowadzi rektoskop do odbytu. Powietrze zostanie wepchnięte do okrężnicy, aby pomóc lekarzowi zobaczyć obszar. Lekarz może usunąć próbkę tkanki podczas zabiegu. Nazywa się to biopsją. Odbywa się to za pomocą bardzo małych narzędzi przechodzących przez rektoskop.

To normalne, że pacjenci odczuwają lekki lub umiarkowany dyskomfort podczas wykonywania zabiegu, zwłaszcza gdy proktoskop jest wprowadzany głębiej do kanału odbytnicy. Zastosowanie nowocześniejszych rektoskopów światłowodowych znacznie zmniejsza jednak dyskomfort towarzyszący badaniu. Nie powinieneś potrzebować żadnego znieczulenia, chyba że chcesz, aby badanie było bardziej komfortowe.

rektoskopia warszawa

Co pozwala wykryć rektoskopia?

Rektoskopia może zostać zlecona, jeśli podejrzewa się następujące schorzenia: hemoroidy, szczeliny odbytu, polipy odbytnicy, łagodny guz odbytnicy, rak odbytnicy lub odbytu, choroby zapalne okolicy odbytu, zapalenie krypty, zapalenie brodawki odbytniczej, zapalenie odbytnicy, zapalenie okołoodbytnicze, pełzakowica lub infekcja pasożytnicza jelit. Możesz mieć przeprowadzoną rektoskopię, aby:

Informacje o wideorektoskopii

Czas zabiegu

5 - 10 minut

Znieczulenie

BRAK - bezbolesne

Jak przygotować się do badania rektoskopii?

Przed zabiegiem należy poinformować lekarza o przyjmowanych lekach. Uwzględnij wszystkie leki na receptę, leki dostępne bez recepty, suplementy ziołowe i witaminy. Postępuj zgodnie z instrukcjami lekarza. Oczyszczenie odbytnicy przed badaniem może ułatwić lekarzowi zbadanie okolicy. Dzień przed zabiegiem i rano wykonaj sobie lewatywę. Twój lekarz udzieli Ci dokładnych instrukcji, jak i co należy zrobić. 

Rektoskopia - cena

Rektoskopię poprzedza konsultacja proktologiczna – do ceny konsultacji należy doliczyć kwotę zabiegu rektoskopii. W sytuacji konieczności pobrania wycinków do badania histopatologicznego naliczana jest dodatkowa cena za badanie – ok 80zł

300zł

Najczęściej zadawane pytania o rektoskopię

Wielu pacjentów ze względu na stres zabiegowy zapominają zadać pytania, które ich nurtują. Sprawdź, zanim się zapiszesz na zabieg.

Jak przygotować się do rektoskopii?

Wykonaj lewatywę, czyli wlewkę doodbytniczą, którą można kupić bez recepty w aptece. Wlewkę należy wykonać wieczorem i rano przed badaniem.

W jakiej pozycji wykonuje się rektoskopie?

Badanie jest wykonywane u pacjenta w pozycji na boku ze zgiętymi kolanami, w pozycji kolankowo - łokciowej lub na fotelu z rozchylonymi nogami

Czy rektoskopia wykrywa raka?

Rektoskopia może być stosowana jako sposób na badanie przesiewowe w kierunku raka odbytnicy. Raka odbytnicy rozpoznaje się, gdy w odbytnicy wykryto wzrost nieprawidłowych komórek. Większość nowotworów zaczyna się od małych narośli i zmian lub polipów.

Ile trwa rektoskopia?

Badanie trwa zwykle trwa około 15 minut lub nawet krócej.

Specjalista wykonujący rektoskopię w BoraClinic

Potrzebujesz rektoskopii? Umów się na wizytę do lekarza jak najszybciej.