Nacięcie ropnia odbytu

Ropień odbytu to nagromadzenie ropy w okolicy odbytu i odbytnicy. Nacięcie ropnia odbytu jest prostym i skutecznym zabiegiem wykonywanym przez chirurga. Jeśli podejrzewasz, że masz takiego ropnia na odbycie lub w jego okolicach, nie zwlekaj do czasu samoistnego pęknięcie, tylko zapisz się na oczyszczenie ropnia odbytu w Warszawie do gabinetu chirurgicznego.

Czym jest ropień odbytu i jak powstaje?

Ropień odbytu to infekcja tkanki wokół odbytu. Wytwarzana ropa nie może zostać wydalona i gromadzi się na danym obszarze. Nasilenie i głębokość każdego ropnia jest różna. Ropień odbytu może przekształcić się w przetokę, która jest nieprawidłowym otworem pomiędzy odbytem a otaczającą skórą.

Najczęstsze przyczyny ropnia odbytu obejmują zablokowane gruczoły w okolicy odbytu, zakażenie szczeliny odbytu, infekcja przenoszona drogą płciową lub uraz. Głębokie ropnie odbytnicy mogą być spowodowane zaburzeniami jelitowymi, takimi jak choroba Leśniowskiego-Crohna. Następujące czynniki zwiększają ryzyko wystąpienia ropnia odbytu: seks analny, chemioterapeutyki stosowane w leczeniu raka, cukrzyca, choroby zapalne jelit (choroba Leśniowskiego-Crohna i wrzodziejące zapalenie jelita grubego), stosowanie leków kortykosteroidowych, osłabiony układ odpornościowy.

nacięcie ropnia odbytu warszawa

Objawy ropnia

Częstymi objawami są obrzęk wokół odbytu i stały, pulsujący ból z obrzękiem. Ból może być silniejszy podczas wypróżnień, kaszlu i siedzenia. Inne objawy mogą obejmować:

Jak wyleczyć ropnia odbytu?

Rozmiar ropnia wraz z otaczającymi go tkankami zadecyduje o tym, czy można go bezpiecznie zdrenować w warunkach klinicznych, czy też konieczna jest operacja w znieczuleniu. Chirurgiczne nacięcie i drenaż jest najczęstszą metodą leczenia wszystkich rodzajów ropni odbytu i zwykle jest skutecznym zabiegiem. Drenaż ropnia może być wykonany w gabinecie w znieczuleniu miejscowym lub na sali operacyjnej w znieczuleniu ogólnym. Chirurg wykonuje nacięcie na skórze w pobliżu ropnia, aby go osuszyć. Skórę można pozostawić otwartą do wygojenia i przykryć opatrunkiem z gazy. Jeśli ropień jest związany z przetoką odbytu, można również umieścić dren, aby umożliwić wygojenie przewodu przetoki od wewnątrz na zewnątrz.

Informacje o zabiegu nacięcia ropnia odbytu

Czas zabiegu

15 - 20 minut

Znieczulenie

Zawsze stosowane

Gojenie

od 1 do 2 tygodni

Kontrole

do dwóch

Antybiotyk

Stosowany

Efekt

niewielka blizna

Postępowanie po zabiegu nacięcia ropnia odbytu

Nieuniknione jest, że po operacji będziesz odczuwać pewien dyskomfort w okolicy, w której wykonano zabieg nacięcia ropnia odbytu. Ponieważ jest to stosunkowo małe nacięcie, dyskomfort nie powinien być większy niż umiarkowany ból. Ważne jest, aby mieć w domu środki przeciwbólowe i w razie potrzeby skorzystać z nich. Niewielkie krwawienie w ciągu pierwszych dwóch lub trzech dni jest możliwe, szczególnie podczas wypróżniania. W okolicy odbytu może wystąpić obrzęk utrzymujący się przez kilka dni, który jednak z czasem ustąpi samoistnie. 

Opatrunek należy zmieniać raz dziennie lub częściej, jeśli przesiąknie. Co najmniej dwa razy dziennie opatrunek należy zdjąć, a miejsce to oczyścić mydłem i wodą. Z pewnością wskazane jest poruszanie się po domu i chodzenie na krótkie spacery w ciągu pierwszych kilku dni. Natomiast wszystko ponad to spowoduje większy dyskomfort i krwawienie. Zwiększając poziom aktywności należy kierować się poziomem dyskomfortu. Powinieneś być w stanie wznowić swoje normalne codzienne czynności w ciągu kilku dni, o ile nie obejmuje to znacznego wysiłku. Natomiast na siłownię lub podobne zajęcia powinieneś być w stanie wrócić w ciągu kilku tygodni.

Ile kosztuje nacięcie ropnia odbytu?

W zależności od rodzaju ropnia i jego wielkości cena może się różnić. Jest to uzależnione od ilości potrzebnych materiałów opatrunkowych, znieczulenia i specjalistycznych narzędzi chirurgicznych. Cena zabiegu nacięcia ropnia odbytu jest dostosowywana indywidualnie podczas konsultacji proktologicznej.

500zł

Najczęściej zadawane pytania o nacięcia ropni odbytniczych

Sprawdź najczęstsze pytania pacjentów dotyczące ropnia odbytu i zabiegu nacinania.

Czy będę zmieniać samodzielnie opatrunki?

Jeśli ropień odbytu został zdrenowany i nie wymaga sączkowania lub zakładania do wnętrza opatrunku z lekiem odkażającym to można samodzielnie zmieniać opatrunki. Należy stosować jałowe opatrunki i przed założeniem nowego należy delikatnie przemyć ranę wodą i płynem dezynfekującym.

Ropień okołoodbytniczy - jak zapobiegać?

Zapobieganie lub szybkie leczenie chorób przenoszonych drogą płciową może zapobiec powstawaniu ropnia odbytu. Używaj prezerwatyw podczas stosunku, w tym seksu analnego, aby zapobiec takim infekcjom.

Specjalista wykonujący zabieg w BoraClinic

Jeśli podejrzewasz u siebie ropnia skóry, umów się na wizytę do lekarza jak najszybciej

Kontakt z kliniką

Jeśli masz pytania lub chcesz umówić konsultację i badanie rektoskopii, śmiało zadzwoń.

Godziny przyjęć

Poniedziałek              09.00 – 13:00
Środa                          12.00 – 18.00
Piątek                         14.00 – 19.00