Laserowe zamykanie przetok odbytu

Laserowe zamykanie przetok odbytu jest innowacyjnym i skutecznym leczniczym zabiegiem wykonywanym przez specjalistę, dzięki któremu można uniknąć poważnych problemów i powikłań. Umów się na zabieg laserowego zamykania przetok odbytu w Warszawie w gabinecie proktologicznym BoraClinic.

Czym jest przetok odbytu i jak powstaje?

Przetoka odbytu to nieprawidłowość podobna do tunelu, która biegnie od ropnia w kanale odbytu do otworu w skórze w pobliżu odbytu. Przetoki odbytu zwykle powstają, ponieważ w gruczole odbytu rozwinęła się infekcja, która powoduje tworzenie się nieprawidłowego tunelu między okrężnicą a kanałem odbytu biegnącym pod skórą i wychodzącym przez otwór w skórze w pobliżu odbytu. 

Zwykle przetoki odbytu są spowodowane przez gruczoły odbytu, które zostały zatkane, zakażone, a następnie powstał ropień. Przetoki odbytu najczęściej powstają, gdy ropień odbytu zostaje opróżniony z ropy, pozostawiając pusty kanał. Choć niezbyt często, to przetoki odbytu mogą być również spowodowane takimi stanami, jak zapalenie uchyłków, Choroba Crohna, choroby przenoszone drogą płciową, uraz, gruźlica lub nowotwór.

filac_boraclinicPL

Objawy przetok odbytu

Przetoki odbytu mogą powodować ból i podrażnienie, a także mogą wyciekać nieprzyjemnie pachnące wydzieliny. Chorzy mogą też widzieć krew i ropę w stolcu, a w niektórych przypadkach mogą mieć trudności z kontrolowaniem wypróżnień. Typowe objawy to:

Jak się zamyka przetoki odbytu?

Lasery są coraz częściej stosowane w różnego rodzaju zabiegach chirurgicznych jako opcja mniej inwazyjna. Nowatorską techniką, która może być stosowana jako opcja leczenia przetok odbytu, jest laserowa technika zamykania przetok (FiLac). Polega to na zastosowaniu włókna laserowego do uszczelnienia przetoki. Zaletą zastosowania lasera jest to, że jest mniej inwazyjny i powoduje minimalne uszkodzenie mięśnia zwieracza, co zmniejsza ryzyko wystąpienia nietrzymania moczu po zabiegu.

Laserowe zamykanie przetok polega na wprowadzeniu włókna laserowego do przetoki od zewnątrz i przeprowadzeniu go do otworu wewnątrz odbytnicy. Następnie laser jest aktywowany, powodując kurczenie się tkanki wokół niego w miarę denaturacji białek. Laser jest powoli cofany przez przetokę z prędkością około 1 cm co trzy sekundy, zamykając znajdujący się za nią kanał. Wewnętrzny otwór jest następnie zamykany szwem.

Energia lasera powoduje kontrolowane fototermiczne zniszczenie przewodu przetoki powodując jego zapadnięcie się w dużym stopniu. Pomaga to również wspomagać i przyspieszać proces gojenia.

Informacje o zabiegu laserowego zamknięcia przetok odbytu

Czas zabiegu

30 - 40 minut

Znieczulenie

Zawsze stosowane

Gojenie

od 6 do 8 tygodni

Kontrole

1 - 2

Antybiotyk

profilaktyka

Efekt

80% szans powodzenia

Postępowanie po zabiegu laserowego zamknięcia przetok odbytu

Pacjent może powrócić do codziennych czynności po 2-3 dniach od zabiegu. Poleca się nie wykonywać żadnych forsownych czynności, dopóki nie zaleci tego lekarz. Chociaż nie ma ograniczeń dietetycznych, to przez kilka dni po laserowym zabiegu przetoki warto zastosować się do tabeli diet podanej przez chirurga. Natychmiast skontaktuj się z lekarzem, jeśli zauważysz coś niezwykłego. 

Ile trwa rekonwalescencja po laserowym leczeniu przetoki odbytu?


Rekonwalescencja po laserowym leczeniu przetoki odbytu jest zwykle krótsza niż po tradycyjnych metodach chirurgicznych. Czas rekonwalescencji może się różnić w zależności od indywidualnych okoliczności pacjenta, jednak wielu pacjentów doświadcza znacznego złagodzenia objawów i szybkiego powrotu do normalnej aktywności w ciągu kilku dni do tygodnia po zabiegu. Ważne jest, aby przestrzegać zaleceń lekarza oraz umożliwić organizmowi odpowiedni czas na zagojenie się.

Czy leczenie laserem przetoki odbytu jest skuteczne?

Leczenie laserem przetoki odbytu jest coraz bardziej popularne ze względu na swoją skuteczność i minimalną inwazyjność. Procedura laserowa pozwala na dokładne usunięcie przetoki bez powodowania znacznego dyskomfortu pacjentowi. Zabiegi te są wykonywane w komfortowym gabinecie w BoraClinic, co zapewnia pacjentom spokojne i profesjonalne otoczenie, umożliwiając szybki powrót do codziennego funkcjonowania.

Ile kosztuje laserowe zamknięcie przetoki odbytu?

Celem zabiegu jest delikatne usunięcie kanału przetoki bez uszkodzenia mięśnia zwieracza. W zależności od indywidualnego stanu pacjenta cena może się różnić. Jest to podyktowane ilością wykorzystanych materiałów medycznych, znieczulenia i narzędzi chirurgicznych. W zależności od skomplikowania zabiegu cena jest dostosowywana indywidualnie podczas konsultacji.

4900zł

Bora Clinic Centrum Medyczne - Kliniki.pl

Najczęściej zadawane pytania o zabieg FiLac

Jak przygotować się do laserowej operacji odbytu?

Przed zabiegiem może być konieczne pewne przygotowanie, w tym wykonanie lewatywy z odbytu na dzień przed operacją w celu przygotowania jelita do zabiegu oraz przygotowanie samej przetoki. Twój lekarz przekaże Ci dokładne informacje o tym, jak przygotować się na zabieg.

Ile trwa zabieg laserowego zamykania przetok odbytu?

Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym poprzez blokadę nerwów i trwa około 30-40 minut.

Specjalista wykonujący zabieg w BoraClinic

Jeśli podejrzewasz u siebie przetoki odbytu, umów się na wizytę do lekarza jak najszybciej.