- Strona Główna
- Usługi
- Laserowe leczenie torbieli pilonidalnej
Laserowe leczenie torbieli pilonidalnej Warszawa
Laserowe leczenie torbieli pilonidalnej jest bardzo skutecznym leczniczym zabiegiem wykonywanym przez chirurga, dzięki któremu można uniknąć poważnych powikłań zdrowotnych. Jeśli masz torbiel pilonidalną, zapisz się na laserowe usuwanie torbieli włosowej w Warszawie do gabinetu chirurgiczego.
Czym jest torbiel pilonidalna i jak powstaje?
Torbiel pilonidalna (inaczej torbiel włosowa) jest przewlekłym i ciężkim schorzeniem okolicy szpary międzypośladkowej. Choroba ta występuje 3-4 razy częściej u mężczyzn, zwłaszcza o ciemnej karnacji, zwykle w wieku 20-40 lat. Czynniki takie jak nadmierna potliwość, głęboka szczelina międzypośladkowa i gęste owłosienie w tej okolicy mogą przyczynić się do powstania torbieli pilonidalnej. Ze względu na długi i trudny proces gojenia oraz ryzyko nawrotu, pacjenci często zmagają się z tym schorzeniem przez wiele lat, odczuwając dyskomfort.
Dokładne przyczyny torbieli pilonidalnych są nadal niejasne. Najpopularniejsza teoria głosi, że torbiel ta powstaje w wyniku uwięzienia włosów pod skórą. Zostaje to wywołane siłami (zasycające cebulki włosów) działającymi podczas siadania i wstawania oraz indywidualną wrażliwością skóry czy też jest wrodzona. Stan ten zwykle objawia się w obszarze krzyżowo-guzicznym, jako guzek wypełniony ropą i włosami.
Objawy torbieli pilonidalnej
Umiejscowienie torbieli pilonidalnych często prowadzi do infekcji, które powodują powstawanie ropni. W okolicy szpary międzypośladkowej pojawia się bolesny guzek, któremu towarzyszyć będzie zaczerwienienie skóry, twardy naciek zapalny i często gorączka. Z ropnia może wyciekać ropa o nieprzyjemnym zapachu lub ropa zabarwiona krwią. Nieleczona choroba prowadzi do nawracających stanów zapalnych i infekcji, które często wymagają interwencji chirurgicznej.
- typowy jest bolesny guz zlokalizowany w okolicy krzyżowo-guzicznej,
- obrzęk i zaczerwienienie w okolicy skóy i tkanki podskórnej okolicy krzyżowo-ogonowej,
- podrażnienie i stan zapalny skóry,
- świąd,
- uczucie dyskomfortu.
Jak wyleczyć torbiel pilonidalną?
Podczas konsultacji lekarskiej lekarz na podstawie objawów zgłaszanych przez pacjenta oraz badania USG dokona oceny zmiany i postawi ostateczne rozpoznanie. Jeśli diagnoza potwierdzi torbiel pilonidalną, lekarz oceni ogólny stan zdrowia pacjenta i zdecyduje o przeprowadzeniu zabiegu oraz o tym, jaka metoda będzie najlepsza.
Tradycyjne wycięcie chirurgiczne
Jest to najczęściej wykonywana metoda w ramach NFZ, refundowana. Zabieg polega na wycięciu całej torbieli, aż do kości krzyżowej. Ubytek skóry i tkanki podskórnej jest zamykany poprzez przesunięcie płata skórnego z pośladka lub gojony na otwarto. Operacja należy do dość traumatycznych dla tkanek zabiegów. Wymaga dłużej rekonwalescencji oraz absencji w obowiązkach zawodowych. Dolegliwości bólowe są większe, a efekt kosmetyczny niezbyt zadowalający dla Pacjentów. Zabieg też jest stosowany u Pacjentów jako ostateczność przy niepowodzeniach zabiegowych minimalnie inwazyjnych oraz przy dużych rozległych, zaniedbanych torbielach włosowych z licznymi przetokami.
Laserowe leczenie torbieli włosowej
Najnowszą i najmniej inwazyjną metodą leczenia torbieli pilonidalnej jest zabieg laserowy. Leczenie laserowe to małoinwazyjna operacja, która rozpoczyna się podobnie jak tradycyjne zabiegi usunięcia torbieli pilonidalnej. W pierwszej kolejności zespół medyczny znieczula okolicę operowaną roztworem znieczulającym, aby pacjent czuł się komfortowo podczas zabiegu. Następnie otwierane są wszystkie ujścia skórne torbieli, dzięki czemu następuje jej drenaż, a następnie po wprowadzeniu włókna laserowego następuje ablacja ścian torbieli. Nie dochodzi do uszkodzenia skóry nad torbielą! Pacjent nie wymaga znieczulenia ogólnego czy też podpajęczynówkowego i odbywa się w trybie ambulatoryjnym, dzięki czemu pacjent bezpośrednio po zabiegu może udać się do domu! Ból po operacji jest niewielki, a rana po nacięciu ropnia goi się w ciągu kilku (6 – 10) tygodni. Skuteczność laserowego leczenia torbieli pilonidalnej jest bardzo wysoka, sięgając około 85% i przewyższa skuteczność większości powszechnie stosowanych technik chirurgicznych przy jednoczesnym osiągnięciu bardzo dobrego efektu kosmetycznego.
Informacje o zabiegu laserowego leczenia torbieli pilonidalnej
Czas zabiegu
Znieczulenie
Gojenie
Kontrole
Antybiotyk
Efekt
Postępowanie po laserowym leczeniu torbieli pilonidalnej
Chirurgia laserowa jest stosunkowo szybką i skuteczną metodą leczenia torbieli pilonidalnych. Skuteczność laserowego leczenia torbieli pilonidalnej to nie jedyny powód, dla którego ta procedura ma przewagę nad tradycyjnymi operacjami. Czas rekonwalescencji jest zwykle krótszy i łatwiejszy. Pacjent może zostać wypisany tego samego dnia po krótkiej obserwacji w klinice. Pacjenci, którzy przeszli operację laserową, zwykle są w stanie wrócić do normalnej aktywności wcześniej niż ci, którzy przeszli tradycyjne operacje. Pacjenci mogą wrócić do aktywności sportowej (oprócz basenu) już po ok. tygodniu od zabiegu!
Badania wykazały, że osoby, które decydują się na zabieg laserowy, mogą wrócić do pracy średnio 2,5 dnia przed tymi, którzy poddają się tradycyjnym zabiegom. Dodatkowo, chirurgia laserowa skutkuje mniejszym bólem dla pacjenta. Osoby poddane zabiegowi laserowemu bezpośrednio po zabiegu zgłaszają mniejszy ból niż osoby, u których wykonano standardowe zabiegi, a także zgłaszają mniejszy poziom bólu po tygodniu od zabiegu. Średnio pacjenci leczeni laserem przyjmują środki przeciwbólowe przez około pięć dni po zabiegu.
Ile kosztuje operacja torbieli włosowej?
Laserowe leczenie torbieli włosowej to nowoczesny i małoinwazyjny zabieg. W zależności od indywidualnej sytuacji pacjenta cena zabiegu laserowego może się różnić. W zależności od skomplikowania zabiegu oraz konieczności dalszych kontroli cena jest dostosowywana do pacjenta podczas konsultacji proktologicznej.
Kontrole są wliczone w cene!
Najczęściej zadawane pytania o laserowa zamykanie torbieli włosowej
Przeczytaj najpopularniejsze pytania wśród pacjentów.
Czy laserowe leczenie torbieli włosowej boli?
Czy torbiel włosowa to rak?
Ile trwa laserowe leczenie torbieli włosowej?
Jakie badania są potrzebne przed zabiegiem?
Jakie są zalecenia po zabiegu?
Specjalista wykonujący zabieg w BoraClinic
Jeśli zmagasz się z torbielą włosową, umów się na wizytę do lekarza jak najszybciej.
Inne usługi proktologiczne
- Laserowe leczenie hemoroidów
- Nacinanie zakrzepów odbytu
- Usuwanie fałdów odbytu
- Usuwanie kłykcin kończystych odbytu
- Laserowe leczenie torbieli pilonidalnej
- Nacinanie ropnia odbytu
- Laserowe zamykanie przetok odbytu
- Gumkowanie hemoroidów
- Rektoskopia
- Leczenie szczeliny odbytu
- Skleroterapia hemoroidów
- Wycięcie polipa odbytnicy
- Anoskopia
- Leczenie szczeliny odbytu toksyną botulinową
- Pozostałe zabiegi
Jeśli masz pytania lub chcesz umówić konsultację i badanie rektoskopii, śmiało zadzwoń.