Cystoskopia giętka

Procedura umożliwia bezpośrednią obserwację pęcherza moczowego i cewki moczowej, co ułatwia diagnostykę i leczenie. Jeśli masz nawracające infekcje dróg moczowych, trudności w oddawaniu moczu lub inne wskazania do badania, nie zwlekaj tylko zapisz się na cystoskopię giętką w Warszawie w przychodni BoraClinic.

Czym jest cystoskopia giętka?

Cystoskopia giętka to badanie, które umożliwia lekarzowi spojrzeć bezpośrednio na wyściółkę pęcherza, od ujścia cewki moczowej. Podczas zabiegu przez cewkę moczową wprowadza się cienką, elastyczną rurkę „światłowodową” zwaną cystoskopem. Końcówka cystoskopu zawiera światło i przekazuje obrazy do podglądu, pozwalając lekarzowi zobaczyć wyraźny widok wyściółki pęcherza moczowego. Oprócz oglądania wyściółki można pobrać biopsje (niewielkie wycinki tkanek – do zbadania pod mikroskopem). Badanie jest zwykle przeprowadzane w celu zbadania przyczyny objawów, takich jak krew w moczu, nawracające infekcje, ból brzucha lub nieprawidłowości ujawnione w innych badaniach. 

cystoskopia giętka warszawa

Kiedy cystoskopia?

Cystoskopia giętka może dostarczyć cennych informacji na temat funkcji pęcherza i wszelkich możliwych problemów, które mogą występować. Badanie wykonuje się w celu wizualnego sprawdzenia tego obszaru ii pomocy w diagnozie określonych schorzeń. Cystoskopia jest często wymagana do zdiagnozowania stanów chorobowych. Może być pomocna w ustaleniu przyczyny nawracających infekcji dróg moczowych, przewlekłego bólu, trudności w oddawaniu moczu, owrzodzenia lub innych dolegliwości. Należy wykonać cystoskopię, gdy pojawiają się następujące dolegliwości:

Jak długo trwa badanie cystoskopii?

Procedura zostanie przeprowadzona w następujący sposób: okolice narządów płciowych przemywa się płynem antyseptycznym. Następnie do cewki moczowej wprowadza się galaretkę miejscowo znieczulającą (może to trochę piec). Cystoskop jest następnie wprowadzany do cewki moczowej i do pęcherza moczowego. Płyn podłączony do cystoskopu jest uwalniany do pęcherza w celu jego rozszerzenia; ma to na celu zapewnienie lekarzowi wyraźnego widoku wewnętrznej powierzchni. Jeśli lekarz stwierdzi jakąkolwiek zmianę w tkance, niewielki fragment może zostać pobrany. Ewentualne próbki pobranych tkanek przesyłane są do laboratorium w celu wykonania specjalistycznych badań.

Zabieg trwa od 5 do 10 minut. Podczas zabiegu możesz odczuwać potrzebę oddania moczu. Dla niektórych pacjentów zabieg może być nieprzyjemny, jednak podejmujemy wszelkie środki, aby zminimalizować dyskomfort.

Informacje o zabiegu cystoskopii giętkiej

Czas zabiegu

ok. 15 minut

Znieczulenie

Miejscowe

Postępowanie po cystoskopii giętkiej

Po zakończonym badaniu będziesz musiał oddać mocz zaraz po zakończeniu procedury. Może się okazać, że początkowo podczas korzystania z toalety zobaczysz w moczu krew i poczujesz pieczenie. Ważne jest, aby przyjmować płyny zgodnie z zaleceniami lekarza, aby dobrze przepłukać pęcherz. Jeśli po zabiegu czujesz się źle lub nie możesz oddać moczu, poinformuj o tym personel. Kiedy już będziesz gotowy do wyjścia, specjalista porozmawia z Tobą o badaniu i odpowie na wszelkie pytania.

Co robić po cystoskopii? Po badaniu pij dużo płynów – co najmniej 3 litry wody. Unikaj kofeiny (kawa, herbata, kakao, cola) i alkoholu przez 2 dni. Posiadanie różowawego koloru moczu, jak również oddawanie małych skrzepów jest normalne po tej procedurze. W miarę oddawania większej ilości moczu powróci do normy. Kontynuuj normalne czynności zgodnie z tym, jak się czujesz. Unikaj forsownej aktywności fizycznej, zwłaszcza podnoszenia ciężarów. Jeśli po cystoskopii odczuwasz dyskomfort, zaleca się proste znieczulenie, takie jak paracetamol. Niewielkie krwawienie (zwłaszcza jeśli wykonano biopsję) i pieczenie podczas pierwszych kilku wyjść do toalety jest normalne, jednak powinno to dość szybko ustąpić, zwłaszcza jeśli dużo pijesz wody.

Ile kosztuje cystoskopia giętka?

W zależności od indywidualnej sytuacji cena może się różnić. Jest to podyktowane ilością materiałów opatrunkowych, zużytego znieczulenia i specjalistycznych narzędzi urologicznych. W zależności konieczności dalszych kontroli cena jest dostosowywana indywidualnie podczas konsultacji.

1300 zł

Najczęściej zadawane pytania o cystoskopię giętką

Wielu pacjentów ze względu na silny ból i stres zabiegowy zapominają zadać pytania, które ich nurtują. Sprawdź zanim się zapiszesz na zabieg.

Jak przygotować się do badania cystoskopii?

Otrzymasz instrukcje, których należy przestrzegać przed spotkaniem. Obejmuje to porady dotyczące jedzenia, picia i postępowania z przyjmowanymi lekami. Zazwyczaj przed elastyczną cystoskopią można normalnie jeść i pić. Przed rozpoczęciem zabiegu zostaniesz poproszony o rozebranie się od pasa w dół. Przed badaniem podczas konsultacji, możesz zostać poproszony o oddanie moczu do pojemnika, aby można było sprawdzić, czy nie ma infekcji. Procedura może zostać opóźniona, jeśli zostanie wykryta infekcja moczu.

Czy cystoskopia giętka boli?

Pacjenci często martwią się, że cystoskopia będzie bolesna. Badanie zwykle nie powoduje bólu.Jeśli podczas zabiegu odczuwa się ból, należy od razu to powiedzieć lekarzowi lub pielęgniarce. Samo badanie może być trochę niewygodne i możesz mieć wrażenie, że musisz oddać mocz podczas zabiegu, ale potrwa to tylko kilka minut.

Specjalista wykonujący zabieg w BoraClinic

Jeśli potrzebujesz cystoskopii giętkiej, umów się na wizytę do lekarza jak najszybciej.