Biopsja fuzyjna prostaty

Biopsja fuzyjna łączy specjalistyczne badanie rezonansu magnetycznego z obrazem ultrasonograficznym, aby pomóc precyzyjnie określić obszar prostaty, który wymaga biopsji. Zapisz się na biopsję fuzyjną prostaty w Warszawie do gabinetu urologicznego.

Czym jest prostata?

Prostata jest częścią męskiego układu rozrodczego, który obejmuje penisa, prostatę, pęcherzyki nasienne i jądra. Prostata znajduje się tuż pod pęcherzem i przed odbytnicą. Jest wielkości orzecha włoskiego i otacza cewkę moczową (przewód odprowadzający mocz z pęcherza). Wytwarza płyn, który wchodzi w skład nasienia. Gdy mężczyzna się starzeje, prostata ma tendencję do powiększania się. Może to spowodować zwężenie cewki moczowej i zmniejszenie przepływu moczu. Nazywa się to łagodnym rozrostem gruczołu krokowego i nie jest to to samo, co rak prostaty. Mężczyźni mogą również mieć inne zmiany prostaty, które nie są rakiem. 

prostata-anatomia-boraclinic.pl_

Kiedy potrzebna jest biopsja fuzyjna prostaty?

Biopsja fuzyjna może pomóc w znalezieniu komórek raka prostaty, które można pominąć z innymi rodzajami biopsji. Może również pomóc w znalezieniu raka na wczesnym etapie i zaplanować leczenie. Biopsja jest procedurą, podczas której pobiera się próbkę tkanki do badania. Najczęstszym powodem jest poszukiwanie nowotworu. Gruczoł prostaty jest częścią męskiego układu rozrodczego. Produkuje płyn, który stanowi większość tego, co jest w nasieniu. Zabieg ten łączy obrazowanie rezonansu magnetycznego (MRI) z obrazami ultradźwiękowymi w czasie rzeczywistym, aby lekarze mogli precyzyjnie śledzić, celować i badać tkanki prostaty, które wzbudzają podejrzenia. Procedura jest zwykle wykonywana, jeśli:

Jak przebiega biopsja fuzyjna prostaty?

Biopsja fuzyjna jest wykonywana w warunkach ambulatoryjnych w znieczuleniu miejscowym. Proces rozpoczynany jest od wykonania rezonansu magnetycznego. Informacje są ładowane z MRI do oprogramowania, które tworzy trójwymiarowy model prostaty. Radiolodzy zaznaczają niepokojące miejsca, nazywając je „celami”. Następnie lekarze wykonują badanie ultrasonograficzne. Lekarz zapewnia znieczulenie miejscowe dla Twojej wygody i wkłada małą sondę ultradźwiękową do odbytnicy. Technologia biopsji fuzyjnej łączy obrazy MRI z obrazem ultradźwiękowym w czasie rzeczywistym. Ta fuzja obrazów tworzy wyraźniejszy obraz, aby wskazać wszelkie podejrzane obszary prostaty. Lekarz wykorzystuje obrazy MRI ultradźwięków i prostaty do zebrania biopsji prostaty (próbka tkanki) z igłą. Lekarze wysyłają próbkę tkanki do laboratorium, w którym specjaliści dokonują przeglądu i określają, czy jest rakowa. Czułość biopsji fuzyjnej prostaty znacznie przewyższa tradycyjną biopsję TRUS (ok. 80% vs. 30%)

Tylko urolodzy ze specjalnym szkoleniem i wiedzą na temat raka prostaty wykonują tę procedurę. Nasi lekarze mają tę specjalistyczną wiedzę, dzięki której możesz uzyskać jasne odpowiedzi i najskuteczniejsze opcje leczenia. To nowe podejście otwiera drzwi do możliwego leczenia, zwanego terapią ogniskową. Korzystając z tego specyficznego ukierunkowanego podejścia, można leczyć guz bez usuwania całej prostaty. 

Informacje o zabiegu biopsji fuzyjnej prostaty

Czas zabiegu

ok. 60 minut

Znieczulenie

miejscowe

Antybiotyk

Jednorazowo

Powikłania

rzadko

Czego nie wolno po biopsji prostaty?

Rekonwalescencja po biopsji prostaty zwykle trwa kilka dni. Chirurg prawdopodobnie zaleci unikanie jakichkolwiek ćwiczeń lub forsownych czynności przez okres do 5 dni po zabiegu, aby zmniejszyć ryzyko obrażeń lub powikłań. Może być również konieczne przyjmowanie antybiotyków przez okres do 3 dni później, aby zapobiec infekcjom. Możesz być obolały przez kilka dni, a także możesz zobaczyć niewielkie ilości krwi w moczu, stolcu i nasieniu. Jednak objawy te trwają zwykle tylko kilka dni. Wysoka gorączka lub objawy grypopodobne w ciągu kilku dni od biopsji powinny być pilnie skonsultowane z lekarzem.

Lekarz może poprosić Cię o powstrzymanie się od niektórych czynności. Zazwyczaj mogą sugerować, żebyś unikał intensywnej aktywności, zwłaszcza ćwiczeń, takich jak bieganie, jazda na rowerze lub pływanie, nie podnosił niczego ciężkiego przez pierwsze 24 godziny, nie uprawiał seksu ani masturbował się przez pierwsze 48 godzin. Wyniki biopsji prostaty będą zwykle dostępne w ciągu 1 do 3 dni, ale może potrwać do tygodnia. Lekarz umówi się na kontynuację, aby omówić Twoje wyniki i wszelkie kolejne kroki. O wszystkim zostaniesz poinformowany po zabiegu. 

Biopsja fuzyjna prostaty Warszawa - cennik

Ile kosztuje biopsja Fuzyjna prostaty? Z uwagi na skompilowany proces obróbki zdjęć oraz na drogą aparaturę wykorzystywaną do badania cena jest dość wysoka. W BoraClinic masz pewność najniższej ceny na rynku i wysokiej jakości usługi.

3900zł

Bora Clinic Centrum Medyczne - Kliniki.pl

Najczęściej zadawane pytania o biopsję fuzyjną prostaty

Jak należy przygotować się do biopsji prostaty?

Pacjenci poddawani biopsji fuzyjnej powinni powiadomić urologa przed przeprowadzeniem procedury na temat istniejących chorób związanych z krzepnięciem krwi, przyjmowanych leków wpływające na krzepnięcie krwi, wszelkich alergii na leki lub wszczepionych rozrusznikach serca.

Czy biopsja fuzyjna prostaty jest bolesna?

Większość mężczyzn uważa, że biopsja prostaty nie jest zbyt bolesna ani niekomfortowa.

Jak długo trwa biopsja fuzyjna prostaty?

Badanie trwa około 45 minut do godziny.

Specjalista wykonujący zabieg w BoraClinic

Jeśli potrzebujesz biopsji fuzyjnej prostaty, umów się na wizytę do lekarza jak najszybciej.