Diagnostyka badań krwi

Diagnostyka badań krwi

Regularne badania krwi to jeden z najważniejszych sposobów kontrolowania stanu zdrowia.

Na czym polega diagnostyka badań krwi?

Badania laboratoryjne i procedury diagnostyczne to badania stosowane w celu sprawdzenia, czy stan zdrowia danej osoby jest prawidłowy. Na przykład laboratorium może zbadać próbkę krwi, aby sprawdzić, czy coś jest nie tak. Z kolei test diagnostyczny, taki jak badanie ciśnienia krwi, może pokazać, czy masz niskie lub wysokie ciśnienie krwi.

Badanie krwi to badanie laboratoryjne próbki krwi stosowane w celu sprawdzenia różnych rzeczy, w tym funkcjonowania niektórych narządów (takich jak wątroba, nerki, tarczyca i serce), infekcji i niektórych chorób genetycznych, a także do oceny ogólny stan zdrowia danej osoby. Po przeanalizowaniu próbki w laboratorium i skompilowaniu wyników, badanemu zostanie dostarczony raport z badania krwi. Raport wyszczególnia różne składniki we krwi i poziom ich obecności.

Badanie krwi - co wykrywa?

Badanie krwi jest jednym z najczęstszych rodzajów testów laboratoryjnych. Badanie to jest często uwzględniane w ramach regularnych badań kontrolnych. Badania krwi są wykorzystywane również do diagnozowania niektórych chorób i stanów, monitorowania chorób przewlekłych lub stanów, takich jak cukrzyca lub wysoki poziom cholesterolu, sprawdzania, czy leczenie choroby działa, sprawdzania, jak dobrze działają Twoje narządy. Twoje narządy obejmują wątrobę, nerki, serce i tarczycę. Badanie krwi może wykryć między innymi:

Nasze usługi

Naszym pacjentom oferujemy szeroki zakres diagnostyki badań krwi. Badania laboratoryjne krwi to jeden z ważniejszych etapów obserwowania swojego stanu zdrowia, zarówno w profilaktyce wielu chorób, jak i w przypadku monitorowania postępów aktualnego planu leczenia. Próbki krwi naszych pacjentów przekazywane są do ALAB – jest to ogólnopolska sieć najnowocześniejszych medycznych laboratoriów diagnostycznych. Grupa ALAB istnieje na rynku medycznym od ponad 35 lat i jest częścią europejskiej sieci laboratoriów z siedzibą główną w Heidelbergu. Umów się na badanie krwi w BoraClinic.

Przygotowanie do badań laboratoryjnych

Czego nie wolno robić przed pobraniem krwi? Zaleca się, aby 24h przed badaniem unikać intensywnej aktywności fizycznej, 1h przed badaniem nie palić papierosów. Ile godzin przed badaniem krwi nie powinno się jeść? 12h przed badaniem krwi nic nie jeść i nie pić, oprócz wody. Na 10-15 min przed badaniem usiądź i zrelaksuj się. Poza tym nie potrzebujesz żadnych specjalnych przygotowań do większości badań krwi.

Dlaczego potrzebuję badania krwi?

Badania krwi mają szeroki zakres zastosowań i są jednym z najczęstszych rodzajów badań medycznych. Na przykład badanie krwi może być wykorzystane do oceny ogólnego stanu zdrowia, sprawdzenia, czy nie masz infekcji, sprawdzenia, jak działają niektóre narządy, takie jak wątroba i nerki, sprawdzenia pewnych chorób genetycznych.

Co mam przynieść na badanie krwi?

Zalecamy zabranie ze sobą napoju i przekąski, którą możesz skonsumować po zakończeniu badania krwi.

Co się dzieje po badaniu krwi?

Podczas badania pobierana jest tylko niewielka ilość krwi, więc nie powinieneś odczuwać żadnych znaczących skutków ubocznych. Jednak niektórzy ludzie odczuwają zawroty głowy i omdlenia podczas i po teście. Jeśli zdarzyło Ci się to w przeszłości, powiedz o tym osobie przeprowadzającej test, aby była świadoma i mogła pomóc Ci poczuć się bardziej komfortowo. Po teście możesz mieć mały siniak w miejscu wkłucia igły.

Rodzaje badań krwi

Oto najczęściej wykonywane badania krwi w BoraClinic:

Kontakt z kliniką

Jeśli masz pytania lub chcesz umówić się na badania histopatologiczne, śmiało zadzwoń.

 

Godziny pobrań

Czwartek  09.00 – 11::00