Badania histopatologiczne

Badania histopatologiczne

Histopatologia to proces badania tkanek, aby dowiedzieć się więcej o chorobie i przyczynach jej powstania.

Co to znaczy badanie histopatologiczne?

Histopatologia oznacza używanie mikroskopu do badania tkanki pacjenta w celu sprawdzenia, czy ma ona oznaki chorób, uszkodzeń lub innych nieprawidłowości. Raport histopatologiczny jest czasami nazywany raportem biopsyjnym lub raportem patologicznym.

Histopatolodzy to lekarze ściśle współpracujący z innymi specjalnościami klinicznymi. Mogą postawić diagnozę, badając mały kawałek tkanki ze skóry, wątroby, nerki lub innego narządu. Nazywa się to biopsją. Przed przystąpieniem do badania tkanka jest przygotowywana, następnie poddawana obróbce, a następnie analizowana. Specjaliści dokładnie badają tkankę pod mikroskopem, szukając zmian w komórkach, które mogłyby wyjaśnić przyczynę choroby pacjenta.

W jakim celu wykonuje się badania histopatologiczne?

Histopatologia opiera się na próbkach tkanek uzyskanych za pomocą procedur, takich jak endoskopia, kolonoskopia i kolposkopia, lub podczas zabiegów chirurgicznych, takich jak biopsja piersi. Choroby rozpoznawane w badaniu histopatologicznym to:

Jak długo czeka się na wyniki histopatologiczne?

Wyniki badania histopatologicznego mogą wymagać specjalnych przygotowań, takich jak nałożenie substancji chemicznych lub barwników na próbkę tkanki, co może zająć kilka dni. Pracownicy służby zdrowia mogą być również zmuszeni do wysyłania niektórych próbek do oddzielnego laboratorium, co może zająć trochę więcej czasu, aby je przejrzeć i sporządzić raport. Jednak w niektórych przypadkach histopatolog może obejrzeć i zdiagnozować próbkę niemal natychmiast po jej pobraniu. Jeśli poddasz się badaniu, najlepiej zapytaj swojego lekarza, ile czasu zajmie, zanim otrzymasz wyniki. Zazwyczaj trwa to do 14-20dni roboczych.

Jaka jest różnica między biopsją a histopatologią?

Wielu lekarzy używa terminów „biopsja” i „histopatologia” zamiennie. Biopsja polega na pobraniu próbki tkanki w celu oceny jej pod kątem nietypowych komórek. Brzmi znajomo? To dlatego, że histopatologia polega na przyglądaniu się próbkom komórek. Jeśli chcesz uzyskać informacje techniczne, biopsja jest procedurą zbierania tkanek, podczas gdy histopatologia jest badaniem samej próbki. Ponadto histopatologia może obejmować oglądanie próbek z całych narządów, co technicznie nie jest biopsją.

Czy badanie histopatologiczne wykryje raka?

Histopatologia to praktyka medyczna, w której lekarze oglądają tkanki pod mikroskopem w celu zidentyfikowania potencjalnych zmian. Histopatolog może obejrzeć potencjalnie rakowe lub nietypowe tkanki oraz pomóc innym specjalistom medycznym w postawieniu diagnozy lub ocenie skuteczności leczenia.

Jakie są zalety histopatologii?

Jest to specjalność interdyscyplinarna: łączy wiedzę z zakresu histologii, patologii, anatomii, chirurgii, medycyny we wszystkich specjalnościach. Jest to dokładny wgląd w procesy związane ze zdrowiem i chorobami.

Ile kosztuje badanie histopatologiczne?

Wszystkie badania histopatologiczne w BoraClinic przeprowadzane są przez doświadczonych specjalistów. Ze względu na rodzaj badania histopatologicznego cena może się różnić. W naszej klinice pacjenci otrzymują badania histopatologiczne w najwyższej jakości.

80zł

Kontakt z kliniką

Jeśli masz pytania lub chcesz umówić się na badania histopatologiczne, śmiało zadzwoń.