Wrastający paznokieć – objawy i sposoby leczenia

Wrastający paznokieć

Wrastający paznokieć – objawy i sposoby leczenia

Wrastający paznokieć to powszechny problem zdrowotny, który może spowodować poważny dyskomfort i ból. Występuje najczęściej na palcach u nóg, jednak może dotknąć także paznokcie u rąk. Jest to schorzenie, które może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak infekcje, a nawet amputacja palca. Z artykułu dowiesz się, jakie są przyczyny, objawy, co na wrastający paznokieć i ile kosztuje wycięcie wrastającego paznokcia.

Przeczytaj również, kiedy powinno się usunąć pieprzyk lub znamię?

Wrastający paznokieć – przyczyny

 

Wrastający paznokieć to schorzenie, które polega na wrośnięciu krawędzi paznokcia w skórę. Przyczyną może być:

 • – niewłaściwe przycinanie paznokcia, 
 • – noszenie zbyt ciasnych butów, 
 • – urazy,
 • – deformacja paznokcia,
 • – choroby skóry.

   

Jeśli paznokieć jest przycięty zbyt krótko lub w kształcie okrągłym, może się skręcić i zacząć wrastać. Noszenie zbyt ciasnych butów może uciskać palce i powodować przesunięcie paznokcia, co również sprzyja jego wrastaniu. Częste urazy palców mogą powodować deformacje paznokcia, co zwiększa ryzyko wrastania. Niektóre choroby skóry, takie jak łuszczycowe zapalenie skóry, również mogą powodować wrastanie paznokci.

Wrastający paznokieć – objawy

Jak wygląda wrastający paznokieć? Charakteryzuje się szeregiem, które są związane z naciskiem paznokcia na skórę i bólem. W początkowej fazie, dotknięty paznokieć może być zaczerwieniony, opuchnięty i obolały. W miarę jak dolegliwość postępuje, może pojawić się ropa i ból staje się coraz bardziej intensywny. 

 

W niektórych przypadkach, wrastający paznokieć u nogi może również zacząć krzywić się i odstawać od skóry, co zwiększa ryzyko infekcji i może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak wrzody i owrzodzenia. W zaawansowanych przypadkach, wrastający paznokieć może prowadzić do uszkodzenia szpiku kości palca i zwiększyć ryzyko wystąpienia infekcji, co wymaga interwencji medycznej.

Wrastający paznokieć u ręki

Wrastający paznokieć u ręki może powodować wiele bólu i dyskomfortu. Najczęściej występuje u palca wskazującego lub kciuka, a przyczyną jest niewłaściwe przycinanie paznokcia lub urazy. W początkowej fazie choroby można spróbować leczenia domowymi sposobami, takimi jak kąpiele z solą lub octem jabłkowym. Jednak w przypadku poważniejszych objawów, takich jak silny ból, zaczerwienienie, obrzęk czy ropień, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.

Wrastający paznokieć – co robić?

Jeżeli zastanawiasz się, jak wyleczyć wrastający paznokieć, to spieszymy z odpowiedzią. Leczenie zależy od stopnia zaawansowania choroby. W początkowej fazie można spróbować leczenia domowymi sposobami, takimi jak kąpiele z solą lub octem jabłkowym oraz stosowanie opatrunków z miękkim wkładem, które pomagają unosić krawędź paznokcia i zmniejszyć ucisk na skórę. Jednak w przypadku poważniejszych objawów, takich jak silny ból, zaczerwienienie, obrzęk czy ropień, konieczne może być chirurgiczne usunięcie części lub całego paznokcia.

Jak usunąć wrastający paznokieć?

Chirurgiczne usunięcie wrastającego paznokcia zwykle przeprowadza się ją w znieczuleniu miejscowym. W trakcie zabiegu lekarz usuwa fragment lub cały paznokieć, w zależności od stopnia zaawansowania choroby. Następnie przeprowadza się procedurę oczyszczenia kanału paznokciowego i usuwa się martwe tkanki, jeśli takie występują. W przypadku bardziej zaawansowanej infekcji, konieczne może być zastosowanie antybiotyków lub innych leków przeciwbakteryjnych. Po zabiegu nakłada się opatrunek, który zwykle wymaga zmiany co kilka dni. Cały proces gojenia może zająć od kilku tygodni do kilku miesięcy.

 

Pytania od naszych pacjentów

Wrastający paznokieć u niemowlaka – co robić?

Zaleca się jak najszybszą wizytę u pediatry lub specjalisty chorób skórnych. W przypadku małych dzieci i niemowląt, przyczyną wrastającego paznokcia może być często nieprawidłowe przycinanie paznokci przez rodziców. Lekarz oceni stan paznokcia i zdecyduje, jakie są najlepsze sposoby leczenia.

Wrastający paznokieć – jak wyciąć?

Jeśli wrastający paznokieć jest mało zaawansowany, można spróbować leczenia domowymi sposobami, takimi jak kąpiele z solą lub octem jabłkowym. Jednak w przypadku poważniejszych objawów, należy skonsultować się z lekarzem, który może zdecydować o usunięciu części lub całego paznokcia w znieczuleniu miejscowym.

Ile kosztuje wycięcie wrastającego paznokcia?

W naszej klinice koszt wycięcia wrastającego paznokcia wynosi około 400 zł. Jest to średnia cena w zależności od stopnia zaawansowania zabiegu. Na miejscu można uzyskać konkretną wycenę, która może się różnić w zależności od poziomu trudności, stopnia zaniedbania lub innych czynników. Kliknij tutaj i umów się na zabieg.

Źródła:
 1. aafp.org/afp/2013/0601/p843.html
 2. my.clevelandclinic.org/health/diseases/15543-ingrown-toenail
 3. nhs.uk/conditions/ingrown-toenail
 4. journals.sagepub.com/doi/abs/10.7547/8750-7315-98.5.386