Rak jelita grubego – objawy, czynniki ryzyka i zapobieganie

Rak jelita grubego - objawy, czynniki ryzyka i zapobieganie

Rak jelita grubego – objawy, czynniki ryzyka i zapobieganie

Rak jelita grubego to rodzaj nowotworu, który zaczyna się w jelicie grubym. Rak jelita grubego zwykle dotyka osoby starsze, chociaż może się zdarzyć w każdym wieku. Zwykle zaczyna się od małych, niezłośliwych (łagodnych) skupisk komórek zwanych polipami, które tworzą się wewnątrz jelita grubego. Z czasem niektóre z tych polipów mogą przekształcić się w nowotwór. Polipy w odbycie mogą być dość małe i powodować niewiele objawów, jeśli w ogóle. Z tego powodu zaleca się regularne badania przesiewowe, aby zapobiegać rakowi jelita grubego poprzez identyfikację i usuwanie polipów, zanim przekształcą się w raka. Jeśli u pacjenta rozwinie się rak jelita grubego, dostępnych jest wiele metod leczenia, które pomogą go kontrolować. W tym chirurgia, radioterapia i leczenie farmakologiczne, takie jak chemioterapia, terapia celowana i immunoterapia.

Przeczytaj również, po czym poznać, że ma się hemoroidy?

Rak jelita grubego – objawy

Jakie są pierwsze objawy raka jelita grubego? Rak jelita grubego może być bezobjawowy. Szczególnie we wczesnych stadiach. Typowe objawy raka okrężnicy obejmują:

 1. zaparcie,
 2. biegunka,
 3. zmiany koloru stolca,
 4. zmiany kształtu stolca, takie jak zwężenie stolca,
 5. krew w stolcu,
 6. krwawienie z odbytu,
 7. nadmierne gaze,
 8. skurcze brzucha,
 9. ból brzucha.

Wiele z tych objawów może być również spowodowanych innymi, mniej poważnymi stanami. Jednak dobrym krokiem jest skontaktowanie się z lekarzem, jeśli którykolwiek z tych objawów utrzymuje się dłużej niż tydzień lub dwa. 

Przyczyny raka jelita grubego

Dokładna przyczyna nowotworu jelita grubego jest nieznana. Ale rzeczy zwane czynnikami ryzyka mogą zwiększyć prawdopodobieństwo, że nowotwór może się rozwinąć u danej osoby. Czynniki ryzyka:

 1. ponad 50 lat,
 2. występujące wcześniej polipy jelita grubego,
 3. przebyte choroby jelit,
 4. czynnik genetyczny, czyli ktoś w rodzinie miał raka jelita grubego,
 5. pewne zespoły genetyczne, takie jak rodzinna polipowatość gruczolakowata,
 6. nadwaga lub otyłość,
 7. bycie palaczem,
 8. alkoholizm,
 9. cukrzyca typu 2,
 10. siedzący tryb życia,
 11. spożywanie diety bogatej w przetworzone mięso.

Jednak należy pamiętać, że posiadanie jednego lub więcej czynników ryzyka od razu nie oznacza, że na pewno powstanie nowotwór. Niestety działa to również w drugą stronę. Jeśli nie występują żadne czynniki ryzyka, nie oznacza to, że nie zachorujesz na raka jelita grubego.

Czy można zapobiegać rakowi jelita grubego?

Unikanie czynników ryzyka, nad którymi masz kontrolę, może pomóc w zapobieganiu niektórym nowotworom. To obejmuje nie palenie papierosów, ograniczenie alkoholu do mniej niż trzech drinków dziennie, zdrowe zarządzanie swoją wagą. Istnieją również inne kroki, które możesz podjąć, aby spróbować zapobiec rakowi jelita grubego. Są to regularne badania przesiewowe w kierunku raka jelita grubego, usunięcie polipów, zanim staną się nowotworowe i regularne ćwiczenia fizyczne. 

Jak diagnozuje się raka jelita grubego?

Jeśli masz objawy, które mogą być spowodowane rakiem jelita grubego lub jeśli wyniki badań przesiewowych są nieprawidłowe, być może trzeba będzie wykonać więcej badań, aby dowiedzieć się, czy masz raka. Możliwe testy obejmują badanie fizyczne, cyfrowe badanie per rectum lub testy, które są również wykorzystywane do badań przesiewowych (rektoskopia, badanie kału itp.) oraz biopsja, jeśli jeszcze ich nie miałeś. W celu diagnostyki stosuje się też Inne badania krwi i tkanek. 

Umów się na konsultację u proktologa w Warszawie.

Źródła:
 1. macmillan.org.uk/cancer-information-and-support/bowel-cancer/colon-cancer
 2. medlineplus.gov/colorectalcancer.html
 3. healthline.com/health/colon-cancer
 4. my.clevelandclinic.org/health/diseases/14501-colorectal-colon-cancer
 5. mayoclinic.org/diseases-conditions/colon-cancer/symptoms-causes/syc-20353669