- 10 stycznia, 2023
Nietrzymanie moczu – leczenie, przyczyny
Nietrzymanie moczu, czyli utrata kontroli nad pęcherzem, jest powszechnym i często wstydliwym problemem. Nasilenie waha się od sporadycznego wycieku moczu podczas kaszlu lub kichania do potrzeby oddania moczu, która jest tak nagła i silna, że nie można dotrzeć do toalety na czas. Jeśli nietrzymanie moczu wpływa na Twoje codzienne życie, nie wahaj się skonsultować z lekarzem. W przypadku większości osób proste zmiany stylu życia i diety lub opieka medyczna mogą złagodzić objawy nietrzymania moczu.
Przeczytaj również, jak rozpoznać problemy z prostatą?
Jak rozpoznać nietrzymanie moczu? Rodzaje
Jakie są objawy nietrzymania moczu? Wiele osób doświadcza sporadycznych, niewielkich wycieków moczu. Inni mogą częściej tracić niewielkie/umiarkowane ilości moczu. Rodzaje nietrzymania moczu to:
- Wysiłkowe nietrzymanie moczu – mocz wycieka, gdy wywiera się nacisk na pęcherz, kaszląc, kichając, śmiejąc się, ćwicząc lub podnosząc coś ciężkiego.
- Naglące nietrzymanie moczu – nagła, intensywna potrzeba oddania moczu, po której następuje mimowolna utrata moczu. Może być konieczne częste oddawanie moczu, w tym przez całą noc. Naglące nietrzymanie moczu może być spowodowane mniej poważnym stanem, takim jak infekcja, lub poważniejszym stanem, takim jak zaburzenie neurologiczne lub cukrzyca.
- Nietrzymanie moczu z przepełnienia – częste lub ciągłe kapania moczu z powodu pęcherza, który nie opróżnia się całkowicie.
- Nietrzymanie czynnościowe – upośledzenie fizyczne lub umysłowe uniemożliwia dotarcie do toalety na czas.
- Mieszane nietrzymanie moczu – więcej niż jeden rodzaju nietrzymania moczu.
Nietrzymanie moczu – przyczyny
Wysiłkowe nietrzymanie moczu jest zwykle wynikiem osłabienia lub uszkodzenia mięśni zapobiegających oddawaniu moczu, takich jak mięśnie dna miednicy i zwieracz cewki moczowej. Naglące nietrzymanie moczu jest zwykle wynikiem nadmiernej aktywności mięśni wypieracza, które kontrolują pęcherz. Nietrzymanie moczu z przepełnienia jest często spowodowane niedrożnością lub zablokowaniem pęcherza, co uniemożliwia jego pełne opróżnienie. Całkowite nietrzymanie moczu może być spowodowane problemem z pęcherzem od urodzenia, urazem kręgosłupa lub małym, podobnym do tunelu otworem, który może powstać między pęcherzem a pobliskim obszarem (przetoką). Pewne rzeczy mogą zwiększyć szanse na nietrzymanie moczu, w tym:
- ciąża i poród siłami natury,
- otyłość,
- genetyczna historia nietrzymania moczu,
- starzenie się – chociaż nietrzymanie moczu nie jest nieuniknioną częścią starzenia się,
- osłabione mięśnie pęcherza moczowego,
- fizyczne uszkodzenie mięśni dna miednicy, na przykład podczas porodu,
- powiększona prostata,
- rak prostaty lub pęcherza moczowego,
- stan neurologiczny, taki jak demencja, choroba Alzheimera lub stan fizyczny, który może uniemożliwić dotarcie do łazienki na czas,
- infekcja, taką jak infekcja dróg moczowych, pęcherza moczowego, nerek lub kamica nerkowa,
- cukrzyca,
- menopauza.
Niektóre stany powodujące nietrzymanie moczu są łatwe do wyleczenia i powodują jedynie tymczasowe problemy z oddawaniem moczu. Inne są bardziej poważne i wytrwałe.
Czy da się wyleczyć nietrzymanie moczu?
Zabiegi niechirurgiczne
Początkowo lekarz rodzinny może zasugerować kilka domowych środków, aby sprawdzić, czy pomogą złagodzić objawy. Mogą to być:
- zmiany stylu życia, takie jak utrata wagi, ograniczenie kofeiny i alkoholu,
- ćwiczenia dna miednicy, w których wzmacniasz mięśnie dna miednicy, ściskając je,
- trening pęcherza moczowego, w którym uczysz się sposobów dłuższego oczekiwania między potrzebą oddania moczu a oddaniem moczu.
Możesz również skorzystać z produktów do inkontynencji, takich jak wkładki chłonne i podręczne pisuary. Leki mogą być zalecane, gdy nie jesteś w stanie poradzić sobie z objawami.
Zabiegi chirurgiczne
Można również rozważyć operację. Procedury odpowiednie dla Ciebie będą zależeć od rodzaju nietrzymania moczu. Chirurgiczne leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu, takie jak zabieg podwieszenia, stosuje się w celu zmniejszenia nacisku na pęcherz lub wzmocnienia mięśni kontrolujących oddawanie moczu. Operacja leczenia naglącego nietrzymania moczu obejmuje powiększenie pęcherza lub wszczepienie urządzenia, które stymuluje nerw kontrolujący mięśnie wypieracza.
Kliknij tutaj i umów się na konsultację lekarską z urologiem.
- mayoclinic.org/diseases-conditions/urinary-incontinence/symptoms-causes/syc-20352808
- nhs.uk/conditions/urinary-incontinence
- my.clevelandclinic.org/health/diseases/17596-urinary-incontinence
- medicalnewstoday.com/articles/165408#treatmen
- medlineplus.gov/urinaryincontinence.html
- healthline.com/health/urinary-incontinence#causes-and-risk-factors