Nietrzymanie moczu – leczenie, przyczyny

Czy da się wyleczyć nietrzymanie moczu?

Nietrzymanie moczu – leczenie, przyczyny

Nietrzymanie moczu, czyli utrata kontroli nad pęcherzem, jest powszechnym i często wstydliwym problemem. Nasilenie waha się od sporadycznego wycieku moczu podczas kaszlu lub kichania do potrzeby oddania moczu, która jest tak nagła i silna, że nie można dotrzeć do toalety na czas. Jeśli nietrzymanie moczu wpływa na Twoje codzienne życie, nie wahaj się skonsultować z lekarzem. W przypadku większości osób proste zmiany stylu życia i diety lub opieka medyczna mogą złagodzić objawy nietrzymania moczu.

Przeczytaj również, jak rozpoznać problemy z prostatą?

Jak rozpoznać nietrzymanie moczu? Rodzaje

Jakie są objawy nietrzymania moczu? Wiele osób doświadcza sporadycznych, niewielkich wycieków moczu. Inni mogą częściej tracić niewielkie/umiarkowane ilości moczu. Rodzaje nietrzymania moczu to:

 1. Wysiłkowe nietrzymanie moczu – mocz wycieka, gdy wywiera się nacisk na pęcherz, kaszląc, kichając, śmiejąc się, ćwicząc lub podnosząc coś ciężkiego.
 2. Naglące nietrzymanie moczu – nagła, intensywna potrzeba oddania moczu, po której następuje mimowolna utrata moczu. Może być konieczne częste oddawanie moczu, w tym przez całą noc. Naglące nietrzymanie moczu może być spowodowane mniej poważnym stanem, takim jak infekcja, lub poważniejszym stanem, takim jak zaburzenie neurologiczne lub cukrzyca.
 3. Nietrzymanie moczu z przepełnienia – częste lub ciągłe kapania moczu z powodu pęcherza, który nie opróżnia się całkowicie.
 4.  
 5. Nietrzymanie czynnościowe – upośledzenie fizyczne lub umysłowe uniemożliwia dotarcie do toalety na czas. 
 6. Mieszane nietrzymanie moczu – więcej niż jeden rodzaju nietrzymania moczu.

Nietrzymanie moczu – przyczyny

Wysiłkowe nietrzymanie moczu jest zwykle wynikiem osłabienia lub uszkodzenia mięśni zapobiegających oddawaniu moczu, takich jak mięśnie dna miednicy i zwieracz cewki moczowej. Naglące nietrzymanie moczu jest zwykle wynikiem nadmiernej aktywności mięśni wypieracza, które kontrolują pęcherz. Nietrzymanie moczu z przepełnienia jest często spowodowane niedrożnością lub zablokowaniem pęcherza, co uniemożliwia jego pełne opróżnienie. Całkowite nietrzymanie moczu może być spowodowane problemem z pęcherzem od urodzenia, urazem kręgosłupa lub małym, podobnym do tunelu otworem, który może powstać między pęcherzem a pobliskim obszarem (przetoką). Pewne rzeczy mogą zwiększyć szanse na nietrzymanie moczu, w tym:

 1. ciąża i poród siłami natury,
 2. otyłość,
 3. genetyczna historia nietrzymania moczu,
 4. starzenie się – chociaż nietrzymanie moczu nie jest nieuniknioną częścią starzenia się,
 5. osłabione mięśnie pęcherza moczowego, 
 6. fizyczne uszkodzenie mięśni dna miednicy, na przykład podczas porodu,
 7. powiększona prostata,
 8. rak prostaty lub pęcherza moczowego,
 9. stan neurologiczny, taki jak demencja, choroba Alzheimera lub stan fizyczny, który może uniemożliwić dotarcie do łazienki na czas,
 10. infekcja, taką jak infekcja dróg moczowych, pęcherza moczowego, nerek lub kamica nerkowa,
 11. cukrzyca,
 12. menopauza.

Niektóre stany powodujące nietrzymanie moczu są łatwe do wyleczenia i powodują jedynie tymczasowe problemy z oddawaniem moczu. Inne są bardziej poważne i wytrwałe.

Czy da się wyleczyć nietrzymanie moczu? 

Zabiegi niechirurgiczne

Początkowo lekarz rodzinny może zasugerować kilka domowych środków, aby sprawdzić, czy pomogą złagodzić objawy. Mogą to być:

 1. zmiany stylu życia, takie jak utrata wagi, ograniczenie kofeiny i alkoholu,
 2. ćwiczenia dna miednicy, w których wzmacniasz mięśnie dna miednicy, ściskając je,
 3. trening pęcherza moczowego, w którym uczysz się sposobów dłuższego oczekiwania między potrzebą oddania moczu a oddaniem moczu.

Możesz również skorzystać z produktów do inkontynencji, takich jak wkładki chłonne i podręczne pisuary. Leki mogą być zalecane, gdy nie jesteś w stanie poradzić sobie z objawami. 

Zabiegi chirurgiczne

Można również rozważyć operację. Procedury odpowiednie dla Ciebie będą zależeć od rodzaju nietrzymania moczu. Chirurgiczne leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu, takie jak zabieg podwieszenia, stosuje się w celu zmniejszenia nacisku na pęcherz lub wzmocnienia mięśni kontrolujących oddawanie moczu. Operacja leczenia naglącego nietrzymania moczu obejmuje powiększenie pęcherza lub wszczepienie urządzenia, które stymuluje nerw kontrolujący mięśnie wypieracza.

Kliknij tutaj i umów się na konsultację lekarską z urologiem. 

Źródła:
 1. mayoclinic.org/diseases-conditions/urinary-incontinence/symptoms-causes/syc-20352808
 2. nhs.uk/conditions/urinary-incontinence
 3. my.clevelandclinic.org/health/diseases/17596-urinary-incontinence
 4. medicalnewstoday.com/articles/165408#treatmen
 5. medlineplus.gov/urinaryincontinence.html
 6. healthline.com/health/urinary-incontinence#causes-and-risk-factors