Niedoczynność tarczycy – przyczyny, objawy i leczenie

Dowiedz się, jak nieleczona niedoczynność tarczycy wpływa na zdrowie, jakie są objawy oraz jakie metody leczenia są stosowane w terapii.

Niedoczynność tarczycy – przyczyny, objawy i leczenie

Niedoczynność tarczycy (ICD-10: E03) to coraz częstsze zaburzenie hormonalne, które może mieć negatywne konsekwencje dla zdrowia. Właściwe rozpoznanie i leczenie jest kluczowe, gdyż nieleczona niedoczynność tarczycy może prowadzić do poważnych powikłań. W tym artykule omówimy przyczyny, objawy i leczenie tego schorzenia, na czym polega niedoczynność tarczycy, jak ją rozpoznać oraz jakie są dostępne metody leczenia.

Przeczytaj również, wrastający paznokieć – objawy i sposoby leczenia.

Niedoczynność tarczycy – objawy

Jak objawia się niedoczynność tarczycy? Zaburzenie może objawiać się różnorodnymi symptomami, które często są subtelne i łatwo można je pomylić z innymi schorzeniami. Warto zwrócić uwagę na swoje samopoczucie i zdrowie, gdyż wczesne rozpoznanie i leczenie mogą zapobiec dalszym powikłaniom.

 

Jakie są pierwsze objawy tarczycy? Pierwsze objawy mogą być łatwo przeoczone, ponieważ często są niespecyficzne i rozwijają się powoli. Do najczęstszych pierwszych objawów zalicza się zmęczenie, osłabienie, przybieranie na wadze, uczucie zimna oraz spadek koncentracji.

 

Niedoczynność tarczycy – objawy psychiczne obejmują depresję, drażliwość, trudności z koncentracją, a także uczucie smutku i apatii. Warto zwrócić uwagę na te objawy i skonsultować się z lekarzem, jeśli wystąpią, aby otrzymać odpowiednie leczenie.

 

Niedoczynność tarczycy – objawy neurologiczne to m.in. bóle i sztywność mięśni, drętwienie kończyn, zaburzenia równowagi, a także problemy z pamięcią i koncentracją. 

Niedoczynność tarczycy – przyczyny

Niedoczynność tarczycy może mieć wiele przyczyn, a rozpoznanie konkretnego źródła problemu jest kluczowe dla właściwego leczenia. Najczęstszą przyczyną niedoczynności tarczycy jest autoimmunologiczne zapalenie tarczycy, zwane chorobą Hashimoto, które prowadzi do stopniowego uszkodzenia gruczołu tarczowego przez własne komórki odpornościowe. Inną przyczyną może być niedobór jodu, który jest niezbędnym składnikiem hormonów tarczycy, a jego niedostatek może prowadzić do zmniejszonej produkcji hormonów. Dodatkowo, leczenie nadczynności tarczycy, na przykład za pomocą radiojodoterapii lub chirurgicznego usunięcia części tarczycy, może również prowadzić do niedoczynności. W niektórych przypadkach przyczyną może być wrodzona niedoczynność tarczycy, a także niektóre leki, takie jak amiodaron czy lit. Ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem i zbadać przyczynę niedoczynności tarczycy, aby możliwe było zastosowanie odpowiedniego leczenia.

Niedoczynność tarczycy – leczenie

Leczenie niedoczynności tarczycy zależy od przyczyny, która doprowadziła do tego stanu, a także od nasilenia objawów i wyników badań laboratoryjnych. W większości przypadków leczenie polega na suplementacji hormonów tarczycy, najczęściej lewotyroksyny, która jest syntetycznym odpowiednikiem hormonu produkowanego przez tarczycę. Dawkowanie jest indywidualne dla każdego pacjenta i zależy od wieku, masy ciała oraz wyników badań poziomu hormonów tarczycy. W przypadku niedoczynności spowodowanej niedoborem jodu, leczenie może obejmować również suplementację jodem.

 

Ważne jest, aby regularnie kontrolować poziom hormonów tarczycy w organizmie, co pozwoli na dostosowanie dawki lewotyroksyny do potrzeb pacjenta. W niektórych przypadkach, szczególnie gdy występują problemy z przyswajaniem lewotyroksyny, może być konieczne stosowanie innych form leczenia. W każdym przypadku leczenie powinno być ściśle monitorowane przez lekarza specjalistę, który oceni efekty terapii oraz wprowadzi ewentualne modyfikacje w leczeniu. Regularna wizyta u endokrynologa oraz odpowiednie leczenie farmakologiczne to klucz do sukcesu w walce z niedoczynnością tarczycy i utrzymaniu dobrego zdrowia.

Umów się na konsultację u endokrynologa w Warszawie w naszej klinice.

Źródła:
  1. „Hypothyroidism (Underactive Thyroid)”, National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases (NIDDK), www.niddk.nih.gov/health-information/endocrine-diseases/hypothyroidism

  2. Chaker, L., Bianco, A. C., Jonklaas, J., & Peeters, R. P. (2017). „Hypothyroidism.” The Lancet, 390(10101), 1550-1562. https://doi.org/10.1016/S0140-6736(17)30703-1

  3. Braverman, L. E., & Cooper, D. S. (2013). „Werner & Ingbar’s the Thyroid: A Fundamental and Clinical Text.” Wolters Kluwer Health/Lippincott Williams & Wilkins.

  4. Garber, J. R., Cobin, R. H., Gharib, H., Hennessey, J. V., Klein, I., Mechanick, J. I., … & Woeber, K. A. (2012). „Clinical practice guidelines for hypothyroidism in adults: cosponsored by the American Association of Clinical Endocrinologists and the American Thyroid Association.” Endocrine Practice, 18(6), 988-1028. https://doi.org/10.4158/EP12280.GL