Niedoczynność tarczycy: Kiedy powinniśmy się martwić?

Kiedy niedoczynność tarczycy jest groźna?

Niedoczynność tarczycy: Kiedy powinniśmy się martwić?

Niedoczynność tarczycy, zwana także hipotyreozą, to schorzenie, które dotyka coraz więcej osób na całym świecie. Jest to stan, w którym tarczyca nie produkuje wystarczającej ilości hormonów tarczycy, co może prowadzić do szeregu problemów zdrowotnych. W tym artykule przyjrzymy się, kiedy niedoczynność tarczycy jest groźna, jakie są skutki nieleczonej hipotreozy, kiedy należy rozważyć leczenie, oraz jakie czynności są niewskazane przy tym schorzeniu.

Przeczytaj również: Tłuszczak na głowie – jak go rozpoznać, leczyć i czy jest groźny?

Kiedy Niedoczynność Tarczycy Jest Groźna?

Niedoczynność tarczycy jest groźna, gdy nie zostanie zdiagnozowana i leczona w odpowiednim czasie. Tarczyca jest gruczołem odpowiedzialnym za produkcję hormonów regulujących wiele procesów w organizmie, w tym metabolizm, temperaturę ciała, oraz pracę serca. Kiedy produkcja tych hormonów jest niewystarczająca, mogą wystąpić poważne komplikacje.

Czym Grozi Nieleczona Niedoczynność Tarczycy?

Nieleczona niedoczynność tarczycy może prowadzić do różnych problemów zdrowotnych, w tym:

 1. Zaburzenia Serca: Niedobór hormonów tarczycy może wpływać na pracę serca, zwiększając ryzyko arytmii i chorób serca.

 2. Problemy z Wzrostem i Rozwojem: U dzieci niedoczynność tarczycy może wpływać na wzrost i rozwój, co może prowadzić do opóźnień rozwojowych.

 3. Przyrost Masy Ciała: Hipotreoza może prowadzić do spowolnienia metabolizmu, co może powodować przyrost masy ciała.

 4. Zaburzenia Psychiczne: Nieleczona niedoczynność tarczycy może wpływać na nastrój i funkcje poznawcze, prowadząc do depresji i zaburzeń koncentracji.

Jaki Poziom TSH Wymaga Leczenia?

Podstawowym wskaźnikiem niedoczynności tarczycy jest poziom hormonu TSH (tyreotropiny) we krwi. Jeśli poziom TSH jest podwyższony, może to wskazywać na niedoczynność tarczycy. Jednak dokładny poziom wymagający leczenia może być różny dla różnych osób i zależy od wieku, objawów i stanu zdrowia. To lekarz endokrynolog decyduje o konieczności leczenia i ustala odpowiednią dawkę hormonów tarczycy.

Czego Nie Wolno Robić Przy Niedoczynności Tarczycy?

Przy niedoczynności tarczycy istnieją pewne czynności i substancje, które są niewskazane:

 1. Unikaj Nadmiernego Spożycia Jodu: Nadmiar jodu może nasilać niedoczynność tarczycy, dlatego nie zaleca się nadmiernego spożycia produktów bogatych w jod, takich jak algi morskie.

 2. Nie Przerywaj Leczenia: Jeśli dostajesz terapię hormonalną na niedoczynność tarczycy, nie przerywaj jej bez konsultacji z lekarzem.

 3. Unikaj Stresu: Stres może wpływać na funkcjonowanie tarczycy, dlatego warto unikać sytuacji stresowych i stosować techniki relaksacyjne.

Leczenie Niedoczynności Tarczycy

Leczenie niedoczynności tarczycy opiera się na suplementacji hormonów tarczycy, zwłaszcza hormonu tyroksyny (T4). Lekarz endokrynolog ustala odpowiednią dawkę hormonu, która zaspokoi potrzeby organizmu. Leczenie jest zazwyczaj długotrwałe i wymaga regularnych kontroli u lekarza w celu monitorowania poziomu hormonów tarczycy we krwi.

Objawy Poprawy po Rozpoczęciu Leczenia

Po rozpoczęciu leczenia hormonami tarczycy można zaobserwować poprawę objawów niedoczynności tarczycy. Objawy takie jak zmęczenie, przyrost masy ciała, osłabienie, suchość skóry i problemy z koncentracją mogą się złagodzić lub zniknąć. Ważne jest jednak, aby być cierpliwym, ponieważ pełna poprawa może zajmować kilka miesięcy.

Regularne Kontrole u Endokrynologa

Po rozpoczęciu leczenia niedoczynności tarczycy konieczne są regularne kontrole u endokrynologa. Lekarz będzie monitorować poziom hormonów tarczycy we krwi i dostosowywać dawkę hormonów, jeśli zajdzie taka potrzeba. Dzięki regularnym kontrolom można zapewnić optymalne leczenie i minimalizować ryzyko powikłań.

Podsumowanie

Niedoczynność tarczycy to schorzenie wymagające odpowiedniej opieki medycznej. Jeśli doświadczasz objawów sugerujących niedoczynność tarczycy, takich jak zmęczenie, przyrost masy ciała, problemy z koncentracją czy suchość skóry, nie bagatelizuj ich. Skonsultuj się z lekarzem, który przeprowadzi odpowiednie badania i wskaże odpowiednie leczenie.

Pamiętaj, że niedoczynność tarczycy jest chorobą, którą można skutecznie kontrolować i leczyć. Działając w odpowiednim czasie i przestrzegając zaleceń lekarza, możesz poprawić jakość swojego życia i uniknąć powikłań związanych z tą chorobą

Najczęstsze pytania pacjentów

Czy niedoczynność tarczycy jest dziedziczna?

Tak, niedoczynność tarczycy może mieć podłoże genetyczne i być dziedziczona. Jeśli w rodzinie występują przypadki niedoczynności tarczycy, istnieje większe ryzyko jej wystąpienia u potomków.

Czy można stosować suplementy diety jako uzupełnienie leczenia niedoczynności tarczycy?

Suplementy diety nie zastępują leczenia hormonami tarczycy przepisanymi przez lekarza. Ich stosowanie powinno być omawiane z lekarzem, ponieważ nadmiar niektórych składników może być szkodliwy.

Czy niedoczynność tarczycy wpływa na płodność?

Tak, niedoczynność tarczycy może wpływać na płodność. Wpływ ten może być różny u różnych osób, dlatego warto konsultować się z endokrynologiem, jeśli planujesz ciążę.

Czy można ćwiczyć i prowadzić aktywny tryb życia przy niedoczynności tarczycy?

Tak, regularna aktywność fizyczna może być korzystna dla osób z niedoczynnością tarczycy. Jednak warto skonsultować się z lekarzem w celu dostosowania intensywności treningów do swojego stanu zdrowia.

Źródła

 1. American Thyroid Association

 2. Mayo Clinic

 3. National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases

 4. EndocrineWeb