Kiedy powinno się usunąć pieprzyk lub znamię?

Kiedy znamię jest niebezpieczne?

Kiedy powinno się usunąć pieprzyk lub znamię?

Usuwanie znamion może być bardzo ważnym zabiegiem, zarówno kosmetycznym, jak i medycznym. Większość znamion jest wynikiem koncentracji naczyń krwionośnych lub dodatkowego pigmentu. Znamiona mogą być niepożądane, ale czasami najlepszą decyzją jest po prostu nauczenie się z tym żyć i nazywanie tego znamię urody. U innych natomiast znamię może oznaczać coś znacznie więcej i powinno się je usunąć. Z artykułu dowiesz się, czym są i kiedy powinno się usunąć pieprzyk i znamię?

Co to jest pieprzyk?

Pieprzyki są zwykle brązowe lub czarne i mogą rosnąć w dowolnym miejscu na skórze. Dzięki melaninie pieprzyki mogą ciemnieć pod wpływem słońca i zmian hormonalnych, np. w okresie dojrzewania lub ciąży. Pieprzyki mogą się zmieniać z czasem, rozwijając włosy, stają się bardziej wypukłe, a nawet zmieniają kolor. Kiedy pojawiają się te zmiany wysokości, koloru, rozmiaru lub kształtu, wtedy znamię może przekształcić się z nieszkodliwego w potencjalnego przyszłego czerniaka. Większość dorosłych ma od 10 do 40 znamion. Chociaż pieprzyki mogą być obecne przy urodzeniu, zwykle pojawiają się później w dzieciństwie. U większość ludzi nadal rozwijają się nowe pieprzyki aż do około 40 roku życia. 

Czym jest znamię?

Znamiona to plamy na skórze, które są zauważalne przy urodzeniu lub wkrótce po nim. Znamiona naczyniowe są czerwone, różowe lub fioletowe i są spowodowane nieprawidłowymi naczyniami krwionośnymi pod skórą. Barwione znamiona są zwykle brązowe i powstają, gdy komórki barwnikowe skupiają się (jak w przypadku pieprzyków). Znamiona naczyniowe nie są dziedziczone. Nadmierne gromadzenie się komórek może powodować inne znamiona. Niektórzy eksperci uważają, że białka wytwarzane przez łożysko podczas ciąży mogą wiązać się z wyższym ryzykiem rozwoju niektórych form znamion. Zdecydowana większość znamion nie powoduje długotrwałych problemów zdrowotnych dziecka; wiele z nich ostatecznie zanika. Niektóre wymagają leczenia ze względów kosmetycznych. Jeden rodzaj znamion, znany jako wrodzone znamiona melanocytowe, może przekształcić się w przyszłości w raka skóry.

Kiedy znamię jest niebezpieczne?

Większość znamion nie stanowi poważnego zagrożenia dla zdrowia ani nie wymaga usunięcia. Wiele z nich blaknie z czasem i wymaga jedynie obserwacji. Jednak rodzice niemowląt i dzieci ze znamionami mogą być czuć się zaniepokojeni, zwłaszcza gdy znamię jest duże lub w widocznym miejscu. Poważniejsze znamiona mogą wpływać na wygląd fizyczny osoby do tego stopnia, że istnieje ryzyko negatywnych konsekwencji emocjonalnych i psychologicznych, takich jak niska samoocena i pewność siebie. W niektórych przypadkach znamiona mogą prowadzić do innych komplikacji medycznych i powodować poważne problemy zdrowotne. Dermatolog pomoże Ci ustalić, czy znamię wymaga leczenia, czy nie.

Czy znamiona mają charakter nowotworowy?

Większość znamion jest nieszkodliwa i nie wymaga żadnego leczenia. Wrodzone znamiona pigmentowe są uważane za łagodne, ale mają niewielką szansę na przekształcenie się w raka skóry i należy skonsultować się z lekarzem, czy trzeba dane znamię usunąć. Usuwanie znamienia można wykonać zarówno ze względów medycznych, jak i kosmetycznych. Jeśli znamię jest duże i/lub znajduje się w widocznym miejscu, takim jak twarz, można rozważyć jego usunięcie w interesie dobrego samopoczucia emocjonalnego i psychicznego.

Kiedy należy usunąć pieprzyk?

Pieprzyk powinien zostać zbadany przez lekarza, jeśli:

  • jest większy niż 6 milimetrów,
  • swędzi lub krwawi,
  • ma szybko zmieniający się kolor, rozmiar lub kształt,
  • jest wielobarwn,
  • znajduje się w trudnym do monitorowania obszarze (takim jak skóra głowy).

Większość pieprzyków jest łagodna, ale niektóre mogą stać się złośliwe lub mogą wskazywać na chorobę ogólnoustrojową. Duży wrodzony pieprzyk, który jest obecny przy urodzeniu, ma większe ryzyko, że stanie się złośliwy; należy mieć to szczególnie na uwadze, jeśli pieprzyk obejmuje obszar większy niż rozmiar pięści. 

-> Umów się na chirurgiczne usuwanie znamion

Źródła:
  1. forefrontdermatology.com/consider-birthmark-removal
  2. callenderskin.com/procedures/medical-dermatology/moles-birthmarks
  3. dermatologyofct.com/what-we-do/pediatric-adolescent/nevi-and-birthmarks/