Jak sprawdzić, czy ma się alergię pokarmową?

Jak sprawdzić, czy ma się alergię pokarmową?

Jak sprawdzić, czy ma się alergię pokarmową?

Alergia pokarmowa to schorzenie, które dotyka zarówno dzieci, jak i dorosłych. Niektóre osoby mogą nawet nie zdawać sobie sprawy z tego, że cierpią na alergię pokarmową, ponieważ objawy mogą się pojawić nawet po kilku godzinach lub dniach od spożycia danego produktu. Dlatego tak ważne jest, aby znać objawy alergii pokarmowej i wiedzieć, jakie kroki podjąć, aby potwierdzić lub wykluczyć dolegliwość.

Przeczytaj również, Co to jest alergia i jakie są jej objawy?

Najczęstsze alergie pokarmowe u dorosłych

Najczęstsze alergie pokarmowe u dorosłych obejmują m.in.:

 1. Orzeszki ziemne
 2. Mleko krowie
 3. Jaja
 4. Pszenica
 5. Soja
 6. Skorupiaki
 7. Ryby
 8. Orzechy drzewne (np. orzechy włoskie, migdały, orzechy nerkowca)
 9. Owoce morza (np. krewetki, ostrygi, małże)
 10. Nasiona sezamu

Warto pamiętać, że alergie pokarmowe mogą mieć różne nasilenie i u każdej osoby objawy mogą się nieco różnić. Dlatego tak ważne jest zwracanie uwagi na sygnały, jakie wysyła nam nasz organizm po spożyciu danego produktu i konsultowanie ich z lekarzem.

Po jakim czasie występuje reakcja alergiczna na jedzenie?

Czas pojawienia się reakcji alergicznej na spożyty pokarm zależy od wielu czynników, takich jak indywidualna wrażliwość organizmu na dany alergen, ilość spożytego produktu, rodzaj alergenu oraz sposób przygotowania potrawy. Objawy alergii pokarmowej mogą wystąpić zarówno natychmiastowo, jak i kilka godzin lub nawet kilka dni po zjedzeniu danego produktu. W przypadku natychmiastowej reakcji alergicznej, objawy pojawiają się zwykle w ciągu kilku minut lub godzin od spożycia alergenu, takie jak obrzęk warg, języka czy twarzy, trudności w oddychaniu, wymioty lub biegunka. Natomiast w przypadku późnej reakcji alergicznej, objawy mogą się pojawić nawet po 24-48 godzinach od spożycia alergenu, takie jak bóle brzucha, biegunka, zapalenie skóry lub pokrzywka.

Objawy alergii pokarmowej u dorosłych

Objawy alergii pokarmowej u dorosłych mogą mieć różne nasilenie i charakter, w zależności od indywidualnej wrażliwości organizmu na dany alergen. Najczęściej występującymi objawami alergii pokarmowej u dorosłych są: obrzęk warg, języka, twarzy lub gardła, trudności w oddychaniu, świąd lub pieczenie w ustach, wymioty, biegunka, bóle brzucha, skurcze, gorączka, osłabienie, a nawet utrata przytomności. U niektórych osób, alergia pokarmowa może wywoływać także objawy na skórze, takie jak swędzenie, zaczerwienienie, wysypka lub pokrzywka.

Alergia pokarmowa – objawy na skórze

Najczęstszymi objawami alergicznymi na skórze są swędzenie, zaczerwienienie, wysypka lub pokrzywka. W przypadku pokrzywki, skóra staje się zaczerwieniona, a na niej pojawiają się czerwone i łuszczące się plamy, które przypominają ugryzienia owadów. 

Jak wygląda wysypka przy alergii pokarmowej?

Wysypka przy alergii pokarmowej może przybierać różne formy i wygląd, w zależności od rodzaju alergenu i indywidualnej reakcji organizmu. Jednak najczęściej pojawiają się grudki, krostki, pęcherze, czy łuszczące się plamy, które są zlokalizowane na różnych częściach ciała. Wysypka może wystąpić na twarzy, szyi, klatce piersiowej, ramionach, brzuchu, plecach czy kończynach. Wysypka przy alergii pokarmowej zazwyczaj jest swędząca, a skóra wokół zmian może być zaczerwieniona i podrażniona. W przypadku pokrzywki, na skórze pojawiają się czerwone i obrzęknięte plamy, które zwykle znikają po kilku godzinach lub dniach. W przypadku wyprysku, zmiany skórne są suche, łuszczące się i pękające, a skóra wokół nich jest zaczerwieniona i podrażniona.

Umów się na konsultację u alergologa w Warszawie.

Źródła:
 1. mayoclinic.org/diseases-conditions/food-allergy/symptoms-causes/syc-20355095
 2. cdc.gov/foodsafety/food-allergies/index.html
 3. aaaai.org/conditions-and-treatments/library/allergy-library/food-allergy