Jak przygotować się do rektoskopii?

rektoskopia

Jak przygotować się do rektoskopii?

Rektoskopia jest procedurą medyczną, która pozwala lekarzowi na wizualne zbadanie dna odbytu i okolicy odbytu. Może to pomóc lekarzowi w określeniu przyczyny bólu, swędzenia lub innych problemów, które występują w tym obszarze. Aby zapewnić skuteczne i bezpieczne wykonanie rektoskopii, ważne jest, aby pacjenci przygotowali się do tego badania. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek dotyczących przygotowania do rektoskopii.

Przeczytaj również, Jak profilaktycznie zapobiegać zaparciom?

Rektoskopia – co to jest?

Rektoskopia jest metodą endoskopową, która pozwala zbadać odbytnicę, dolną część układu pokarmowego. Narzędziem używanym przez lekarza do badania odbytnicy jest rektoskop. Badanie to wykonuje się po to, aby zdiagnozować różne problemy zdrowotne związane z jelitem grubym, takie jak zapalenie, wrzody, polipy i raki. Może być również wykorzystywane do usuwania obcych przedmiotów z jelit. 

Rektoskopia – czy boli?

Rektoskopia rzadko może być bolesna. Nie wymaga znieczulenia ogólnego. Jest raczej dyskomfortem niż bólem.  Jednak przeprowadzana jest w celu wykrycia problemów zdrowotnych i wykonuje się ją w celu wczesnego wykrycia, co może zapobiec problemom zdrowotnym w przyszłości. Ile trwa rektoskopia? Rektoskopia trwa zwykle od 10 do 20 minut.

Rektoskopia – przygotowanie

Rektoskopia to procedura diagnostyczna, która pozwala lekarzowi na dokładne obejrzenie i zbadanie błony śluzowej jelita grubego. Przed wykonaniem rektoskopii pacjent musi się odpowiednio przygotować. Przede wszystkim, należy wykonać odpowiednie oczyszczenie jelit. Jest to bardzo ważny krok, ponieważ ułatwia lekarzowi dostęp do ściany jelita i umożliwia dokładne obejrzenie jego struktury. Kolejnym krokiem jest odpowiednie odżywianie. Pacjent powinien spożywać lekkostrawną dietę, najlepiej przez około 12 godzin przed wykonaniem rektoskopii. Lekarz prosi Pacjenta o wykonanie wlewki doobytniczej (lewatyw) wieczorem i rano przed badaniem.

Dieta przed rektoskopią

Dieta przed rektoskopią jest ważnym elementem przygotowania do zabiegu. Zaleca się, aby dzień przed rektoskopią pacjent spożywał tylko lekkostrawne potrawy o niskiej zawartości tłuszczu. Najlepszym wyborem są potrawy z dużą ilością błonnika, takie jak kasza gryczana i brązowy ryż, a także chude mięso, warzywa i owoce. Należy unikać ciężkostrawnych potraw, takich jak tłuste mięso, smażone potrawy i produkty mączne. Należy również unikać produktów mlecznych i produktów bogatych w węglowodany, takich jak biały ryż i makaron.

Czego nie jeść przed rektoskopia?

Przed rektoskopią należy unikać spożywania pokarmów lub napojów, które mogą powodować wzdęcia lub wywoływać wzdęcia, takich jak kawa, herbata, czekolada, produkty mleczne, soki owocowe, napoje gazowane, produkty zawierające błonnik (zboża, warzywa, owoce), produkty zawierające nadmierne ilości tłuszczu, smażone produkty i napoje alkoholowe.

Rektoskopia a kawa

Czy można pić kawę przed rektoskopia? Nie zaleca się picia kawy przed rektoskopią. Zaleca się wypicie szklanki wody jako przygotowanie do tego zabiegu. Możesz zjeść i wypić przed badaniem.

Umów się na rektoskopię u proktologa w Warszawie.

Źródła:
  1. sciencedirect.com/topics/medicine-and-dentistry/rectoscopy
  2. thdlab.com/patients/colorectal-exam/rectoscopy-and-anoscopy
  3. my.clevelandclinic.org/health/treatments/10749-proctoscopy-rigid-sigmoidoscopy