Jak przebiega badanie cystoskopowe giętką metodą i jak się do niego przygotować?

Cystoskopia

Jak przebiega badanie cystoskopowe giętką metodą i jak się do niego przygotować?

Cystoskopia giętka jest jednym z najważniejszych narzędzi diagnostycznych, które umożliwia lekarzom szczegółowe obejrzenie wnętrza pęcherza i dróg moczowych. To stosunkowo proste badanie, ale wielu pacjentów odczuwa dyskomfort związanego z jego przeprowadzeniem. Warto jednak zaznaczyć, że badanie to jest bezpieczne i stanowi skuteczną metodę wykrywania chorób dróg moczowych, takich jak kamica nerkowa, infekcje dróg moczowych czy guzy pęcherza moczowego.

Przeczytaj również, Jak przygotować się do rektoskopii?

Jak należy przygotować się do cystoskopii?

Przygotowanie do badania cystoskopowego giętką metodą jest ważne, aby procedura przebiegła sprawnie. Przede wszystkim, należy poinformować lekarza o aktualnym stanie zdrowia oraz przyjmowanych lekach. W przypadku stosowania leków rozrzedzających krew, konieczne może być ich odstawienie na kilka dni przed badaniem, aby zmniejszyć ryzyko krwawienia podczas procedury. W dniu badania ważne jest, aby pacjent był w pełni nawodniony, dlatego zaleca się picie dużej ilości wody przed wizytą u urologa. Przed badaniem konieczne jest również opróżnienie pęcherza moczowego. W tym celu, na kilka godzin przed wizytą u lekarza zaleca się unikanie picia płynów oraz oddawanie moczu tuż przed wizytą.

Warto pamiętać, że badanie cystoskopowe giętką metodą jest przeprowadzane w gabinecie lekarskim, dlatego pacjent powinien ubrać się w wygodną odzież, która umożliwi swobodne poruszanie się. Przed wizytą warto również zapoznać się z informacjami dotyczącymi procedury oraz zadać pytania lekarzowi, aby poznać dokładnie przebieg badania oraz rozwiać wątpliwości związane z procedurą.

Czego można się spodziewać podczas procedury cystoskopii giętkiej?

Przebieg badania cystoskopowego giętką metodą zwykle trwa od kilku do kilkunastu minut. Pacjent zostaje poproszony o rozebranie się od pasa w dół i położenie się na specjalnym fotelu lub łóżku. Następnie urolog wprowadza przez cewkę moczową giętką rurkę wyposażoną w kamerę i światło, która pozwala na obserwację wnętrza pęcherza moczowego i dróg moczowych.

W trakcie badania lekarz może podawać płyn do pęcherza moczowego, aby lepiej obejrzeć jego wnętrze. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości, takich jak polipy, guzy, czy kamienie nerkowe, lekarz może podjąć decyzję o pobraniu wycinków do badania histopatologicznego. W czasie badania, pacjent może odczuwać dyskomfort, ból lub pieczenie w trakcie wprowadzania rurki do cewki moczowej. Jednakże, dzięki stosowaniu nowoczesnych technologii i wykorzystaniu miejscowych środków znieczulających, dolegliwości te są zazwyczaj minimalne.

Po zakończeniu badania, pacjent może odczuwać niewielki ból lub pieczenie podczas oddawania moczu przez kilka dni po procedurze. Może również wystąpić krwawienie, które zazwyczaj ustępuje samoistnie w ciągu kilku dni. Lekarz zazwyczaj udziela pacjentowi zaleceń dotyczących dalszego leczenia i monitorowania stanu zdrowia.

Jak zminimalizować dyskomfort podczas badania – porady dla pacjentów przed i w trakcie badania

Aby zminimalizować dolegliwości związane z badaniem cystoskopowym, warto stosować kilka prostych porad. Przede wszystkim, przed wizytą u urologa należy poinformować lekarza o swoich obawach i ewentualnym dyskomforcie związanym z badaniem. W ten sposób lekarz będzie miał możliwość zastosowania odpowiednich środków znieczulających, które pomogą złagodzić dolegliwości podczas wprowadzania rurki do cewki moczowej.

Podczas samego badania, pacjent może spróbować zrelaksować mięśnie, co ułatwi wprowadzenie rurki do cewki moczowej. W przypadku odczuwania bólu lub dyskomfortu, warto poinformować o tym lekarza, który może zastosować dodatkowe środki łagodzące ból. Po zakończeniu badania, ważne jest, aby pacjent odpoczął przez kilka godzin, unikał aktywności fizycznej i piciem dużych ilości płynów. Warto również przestrzegać zaleceń lekarza dotyczących dalszego leczenia, aby zminimalizować ryzyko powikłań i skutków ubocznych związanych z badaniem. W przypadku odczuwania silnego bólu, krwawienia lub innych nieprawidłowości po badaniu, warto skontaktować się z lekarzem, aby uzyskać dalsze wskazówki i ewentualne leczenie.

Umów się na cystoskopię giętką u urologa w Warszawie.

Źródła:
  1. healthline.com
  2. czytelniamedyczna.pl